Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
15:42:39

Nyhetsstudio

SisteMest lest
11:41 - NTB

10.000 evakuert som følge av skogbrann i Frankrike

Rundt 10.000 mennesker er evakuert fra en rekke små byer og landsbyer langs den franske grensen mot Spania, der en skogbrann er ute av kontroll.

Rundt 46 kvadratkilometer har brent ned i de franske Pyreneene, ifølge den lokale embetsmannen Pierre Regnault de la Mothe.

Hetebølgene som har rammet Europa de siste ukene, har gjort Frankrike ekstra sårbart for skogbranner.

– Denne morgenen er forholdene i ferd med å bli verre igjen, sier Frankrikes innenriksminister Laurent Nunez til den franske TV-stasjonen TF1 mandag.

På den spanske siden av grensen har skogbrannen brent ned rundt 22 kvadratkilometer skog, hvorav 97 prosent er i det vernede naturområdet Les Gavarres.

Politiet i Catalonia i Spania har pågrepet en person som mistenkes for å ha startet brannen ved tankeløs bruk av en vinkelsliper i veikanten.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Scan Survey
Måler 200 ganger i sekundet for å få jernbanesporet klart til morgentrafikken
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS