Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
06:18:02

Nyhetsstudio

SisteMest lest
16. juni 2026, 18:38 - NTB

WSJ: USA lar Iran eksportere olje

USAs avtale med Iran innebærer at Iran umiddelbart kan begynne å selge olje til andre land når avtalen er signert, ifølge Wall Street Journal.

Den amerikanske avisen siterer ikke navngitte kilder som kjenner innholdet i avtalen. Like etter meldte nyhetsbyrået Reuters det samme, med henvisning til en høytstående amerikansk tjenesteperson.

Avgjørelsen om å frafalle sanksjonene mot iransk oljesalg trer i kraft når avtalen signeres i Sveits fredag denne uken. Avtalen innebærer også at Iran kan bruke bank-, transport- og forsikringstjenester for å legge til rette for oljesalget, oppgir kildene.

En amerikansk tjenestemann understreker samtidig overfor Reuters at Iran kun får lov til å selge olje hvis landet ikke blander seg inn i skipstrafikken gjennom Hormuzstredet, og at de retter seg etter alle de andre punktene i rammeavtalen.

Tirsdag lå oljeprisen under 80 dollar fatet for første gang siden mars.

Nordsjøolje av Brent-kvalitet lå tirsdag kveld på drøyt 78 dollar fatet, noe som innebærer en nedgang på 5 prosent i løpet av dagen.

Irans statlige TV-kanal meldte tidligere tirsdag at tre iranske oljetankere og to lasteskip allerede hadde passert Hormuzstredet.

Prisnedgangen skyldes håp om at avtalen som Iran og USA ble enige om i helgen, vil føre til at skipstrafikken igjen vil kunne gå uhindret gjennom Hormuzstredet.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS