Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
19:24:27

Nyhetsstudio

SisteMest lest
02. juni 2026, 16:47 - NTB

Flertall for statlig mineralselskap

Stortinget vedtok tirsdag at det må utredes et statlig mineralselskap.

Vedtaket innebærer at regjeringen må vurdere å opprette et statlig mineralselskap eller et mineralfond.

– Dette bør skje så raskt som overhodet mulig. Jeg mener at allerede i statsbudsjettet til høsten bør det være en tydelig plan på hvordan dette skal skje, sier Senterparti-leder Trygve Slagsvold Vedum til Nationen.

Forslaget var lagt fram av Arbeiderpartiet, SV, Senterpartiet, Rødt og MDG i næringskomiteen og ble formelt vedtatt tirsdag ettermiddag.

Saken er særlig aktuell siden det nylig ble klart at Fensfeltet i Telemark var nær dobbelt så stort som først antatt og dermed Europas største forekomst av sjeldne jordarter. Mineralene her er viktige i produksjon av elektronikk til både forbrukere, industri og forsvar.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Statens vegvesen
Slik kan standardiserte data gi bedre kontroll på norske veiprosjekter
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS