Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
00:56:13

Nyhetsstudio

SisteMest lest
13. mai 2026, 10:27 - NTB

Sverige senker bensinavgiften igjen

Sverige senker avgifter på bensin og diesel med tre kroner, kunngjør regjeringspartiene.

En krisepakke på 17,5 milliarder kroner skal bidra til å støtte svenske husholdninger og næringsliv med å stå av den globale energikrisen.

– Vi støtter der det trengs, husholdningene og bransjene som rammes av krigen i Midtøsten, sier finansminister Elisabeth Svantesson.

Fra før har Sverige senket drivstoffavgiften midlertidig. Martin Kinnunen fra regjeringens støtteparti Sverigedemokraterna varsler at dette skal utvides: Fra 1. juli til 30. november senkes bensinavgiften ytterligere, med tre kroner literen.

Flere av detaljene i krisepakken skal legges fram onsdag. Regjeringspartiet Liberalerna er fornøyd med ekstra støtte til kollektivtrafikken, Blant forslagene som ikke utdypes i dag er støtte til flybransjen, samt til bønder som sliter med økte gjødselpriser. Alle tiltakene skal være midlertidige.

Det gjenstår for EUs ministerråd å godkjenne kuttet i bensinavgiftene. Målet er at Riksdagen skal godkjenne hele sulamitten før den tar sommerferie.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Glava
Gamle vinduer kan bli en viktigere råvare for byggebransjen
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS