Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
13:09:08

Nyhetsstudio

SisteMest lest
09:46 - NTB

Strandet knølhval i Tyskland sluppet fri

En knølhval som har vært strandet langs kysten av Tyskland i ukevis, ble lørdag sluppet fri.

Det melder teamet som står bak det private initiativet for redningsaksjonen, ifølge det tyske nyhetsbyrået DPA.

Tyske News5 har lørdag ferske bilder av den store spesiallekteren som ble brukt til å frakte den store hvalen, og bildene viser en tom lekter.

Den 13 meter lange hvalen, som har fått kallenavnet Timmy, har skapt stort engasjement i Tyskland siden den strandet nær Lübeck i slutten av mars.

Etter ukesvis med forsøk har redningsmannskapene de siste dagene lykkes i å dratt hvalen av den grunne sandbanken og opp i spesiallekteren. Deretter har ferden gått mot kysten ved Østersjøen til dypere vann i Nordsjøen. Timmy har blitt undersøkt av en veterinær som har gitt grønt lys til hvaltransporten.

Timmy ble først observert på en sandbanke 23. mars, før han kom seg løs – og deretter satte seg fast igjen flere ganger.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS