115 skip ute av Persiabukta – men trafikken har igjen avtatt

Færre skip passerte fredag gjennom Hormuzstredet enn tidligere i uken, men flere supertankere tok sjansen på å gå inn i Persiabukta.

Ifølge sporingsdata fra MarineTraffic og LSEG gikk minst fire tankskip, blant dem tre såkalte supertankere som kan frakte opptil 2 millioner fat olje, fredag inn i Persiabukta for å laste.

To supertankere seilte også inn gjennom stredet for å laste iransk olje, mens en annen fullastet supertanker forlot stredet tett inntil den omanske siden, ifølge Kpler.

2500 evakuert

115 skip og 2500 sjøfolk har blitt evakuert fra Persiabukta gjennom Hormuzstredet siden tirsdag, opplyser den internasjonale maritime organisasjonen IMO fredag.

De varslet tidligere i uken en stor operasjon for å få ut skip og sjøfolk som har vært fast i bukta, men innsatsen ble midlertidig stanset torsdag kveld. Da kom det meldinger om angrep mot et skip i Omanbukta som hadde seilt utenfor farledene Iran har pekt ut.

Mange av skipene som nå seiler gjennom den viktige leden, gjør det på oppfordring fra IMO og gjennom en korridor langs Omans kyst.

USAs president Donald Trump kommenterte fredag kveld angrepet mot lasteskipet. Han sier en iransk drone traff et dekk høyt på skipet, som ble skadet, men kunne fortsette.

– Dette er åpenbart et tåpelig brudd på våpenhvileavtalen vår, skriver den amerikanske presidenten.

Gjenopptok lasting

Storeksportøren Saudi-Arabia gjenopptok fredag, for første gang siden USA og Israels angrepskrig mot Iran, lasting av olje inne i Persiabukta. Det bidro trolig til at prisen på råolje falt med mer enn 3 prosent.

Før krigen passerte det i gjennomsnitt rundt 125 skip gjennom Hormuzstredet daglig, mens det fredag passerte 13 tankskip i begge retninger, viser en analyse fra Kpler.

Onsdag passerte til sammenligning 62 skip begge veier gjennom stredet, inkludert tørrlastskip, ifølge AXSMarine.

Trafikken gjennom stredet ble delvis gjenopptatt etter at USA og Iran inngikk en avtale 14. juni. Iranske myndigheter kunngjorde torsdag kveld at skip som seiler utenfor leden de har godkjent, gjør det på eget ansvar.

Emiratene ber om forutsigbarhet

Fredag snakket utenriksministrene i Emiratene og Iran sammen for første gang siden USA og Israels angrep mot Iran, ifølge det statlige nyhetsbyrået WAM. Emiratene er et av landene Iran gikk til motangrep mot.

Emiratenes utenriksminister la vekt på behovet for trygge farleder og retten til fri skipsfart i stredet. Han ba også om fullstendig respekt for avtalen mellom USA og Iran.

Samtalen blir sett på som et forsøk på å bedre forholdet mellom de to landene. De iranske motangrepene rammet særlig reise- og hotellnæringen i Dubai, samt den utenlandske befolkningen i landet som ønsker å framstå som et knutepunkt for næringsliv og forretninger.

05:30 - NTB

Nattens viktigste nyheter

Dette er de viktigste nyhetene fra natt til lørdag 27. juni.

Iran sier de har svart på amerikanske angrep

Irans revolusjonsgarde opplyser at de har angrepet amerikanske mål som svar på USAs angrep mot Iran fredag, melder statlige iranske medier ifølge AFP.

De amerikanske angrepene fredag var rettet mot våpenlagre og radarstasjoner i Iran, og skal ha vært et svar på torsdagens angrep mot et skip i Hormuzstredet.

USAs visepresident J.D. Vance advarte natt til lørdag Iran mot å gjennomføre nye angrep. «Vold vil bli møtt med vold», skriver Vance på X.

Kapp Verde sikret historisk VM-avansement – møter Argentina

Kapp Verde er den minste nasjonen i VM-historien som har tatt seg videre fra gruppespillet. Etter 0-0 mot Saudi-Arabia og Spanias seier over Uruguay, hoppet Kapp Verde opp på en sensasjonell annenplass i gruppen.

Landet har en befolkning på 525.000 og er arealmessig på størrelse med Østfold fylke. Kapp Verde sjokkerte mange med 0-0 mot Spania i åpningskampen og 2-2 mot Uruguay.

Om en uke venter regjerende mester Argentina i 16-delsfinalen. Saudi-Arabia endte sist i gruppen og røk ut.

Strand Larsen beklager straffebom mot Frankrike

Jørgen Strand Larsen la seg flat etter å ha bommet på straffe mot Frankrike i VM fredag. – Jeg er skuffet og beklager til hele Norge, sa Crystal Palace-spissen til NRK etter kampen.

Strand Larsen røpet at straffen var planlagt i samråd med støtteapparatet. – Kommer det en ny straffe i VM, skal jeg våge å stå fram, sa han.

Landslagssjef Ståle Solbakken mener spissen ikke har noe å beklage. Norge tapte 1-4 mot Frankrike i den siste gruppespillkampen. Nå venter 16-delsfinale mot Elfenbenskysten til tirsdag.

Tre drept i russisk droneangrep i Ukraina

To passasjerer ble drept og tolv skadet da et russisk droneangrep fredag traff en minibuss i Dnipropetrovsk oblast i Ukraina. To av de skadede var barn.

I tillegg ble én person drept i grenseregionen Sumy, opplyser regionale myndigheter.

Spania vant VM-gruppen etter keepertabbe – Uruguay ute

Spania slo Uruguay 1-0 og vant gruppe H i VM. Alex Baena scoret like før pause etter en gigantisk keepertabbe av Fernando Muslera, som rotet et skudd rett på seg selv i mål.

Uruguay-stjernen Manuel Ugarte måtte bæres av banen med en skade, og på tampen ble Agustín Canobbio utvist for en stygg takling. Uruguay stoppet på to poeng og er ute av mesterskapet, akkurat som i 2022.

Spania møter toeren i gruppe J, enten Østerrike eller Algerie, i 16-delsfinalen. Motstanderen blir klar natt til søndag norsk tid.

Økonom tror kronen svekkes videre

Kronen har svekket seg rundt 5 prosent mot euro og 8 prosent mot dollar den siste måneden. Fredag var euroen oppe i 11,30 kroner, mens dollaren nådde 9,90, skriver Finansavisen.

Seniorstrateg Dane Cekov i SB1 Markets tror ikke nedturen er over, og mener flere faktorer som tidligere styrket kronen nå har snudd. Han tror euroen kan stige til 11,40–11,50 kroner.

Svekkelsen kan også få betydning for renten. Cekov sier den importveide kronekursen nå er rundt 3 prosent svakere enn Norges Bank la til grunn tidligere i juni, og mener det er et klart argument for en renteheving i august.

04:39 - NTB

Trump viser fram nytt amerikansk pass – med bilde av seg selv

USAs president Donald Trump presenterte fredag et nytt pass som markerer landets 250-årsjubileum for uavhengighet. Passet får hans eget ansikt på framsiden.

– Det nye amerikanske passet, som sier: «Velkommen, men oppfør deg!», skriver Trump på Truth Social.

Der viste han fram en illustrasjon av passet som kommer i et begrenset opplag.

Bildet viser en alvorlig Trump som lener seg over skrivebordet sitt – og under er hans signatur. I bakgrunnen er teksten fra uavhengighetserklæringen.

Baksiden viser et maleri av signeringen av USAs uavhengighetserklæring i 1776, med ordene «United States of America 250».

Trump er glad i å sette sitt personlige preg på statlige institusjoner. Bannere med presidentens bilde henger utenfor flere offentlige bygninger, og Finansdepartementet har opplyst at hans signatur snart vil pryde én-dollarseddelen.

Han la også til sitt navn på det ikoniske kulturhuset Kennedy Center i Washington D.C. – inntil en domstol besluttet at det skulle fjernes.

04:17 - NTB

Økonom tror kronen skal svekke seg videre

Kronen har svekket seg kraftig den siste måneden, men seniorstrateg Dane Cekov i SB1 Markets tror ikke nedturen er over.

Den siste måneden har kronen svekket seg rundt 5 prosent mot euro og 8 prosent mot dollar, skriver Finansavisen. Fredag var euroen oppe i 11,30 kroner, mens dollaren nådde 9,90.

Det er neppe over med dette, tror Cekov. Han peker på at flere av faktorene som tidligere bidro til å styrke kronen, nå har snudd. Blant annet har markedets skepsis til dollar blitt erstattet av ny tiltro, mener han.

– Drivkreftene bak kronestyrkingen fram til det siste har snudd, om ikke 180 grader, så i hvert fall 160 grader, sier Cekov til avisen.

Oljeprisen falt fredag videre til 73 dollar fatet. Cekov sier han er overrasket over at kronen ikke har svekket seg mer, særlig mot svenske kroner. Han tror også at euroen kan stige til 11,40–11,50 kroner.

– Selv om oljeprisen holder seg rundt 75 dollar, tror jeg kronen skal svekke seg videre, sier han.

Svekkelsen kan få betydning for renten. Ifølge Cekov er den importveide kronekursen nå rundt 3 prosent svakere enn Norges Bank la til grunn tidligere i juni.

– Det er et klart argument for at de hever renten i august. Norges Bank er trolig mer bekymret for inflasjonen nå enn for et par uker siden.

03:32 - NTB

Flere med nedsatt syn kan få førerkort

Helsedirektoratet foreslår å endre reglene for tildeling av førerkort til personer med nedsatt syn. Målet er at flere skal kunne oppfylle helsekravene for førerkort.

Den foreslåtte endringen gjelder personer med såkalt synsfeltutfall. I dag kan de som er rammet av dette miste retten til å kjøre bil dersom synsfeltet ikke oppfyller kravene. Helsedirektoratet foreslår nå å justere grensene.

Det betyr at flere kan bli vurdert som trygge nok til å kjøre. Flere som fortsatt ikke oppfyller hovedkravet, kan også få saken vurdert individuelt. Da skal det blant annet kunne gjennomføres en kjørevurdering.

Forslaget bygger på innspill fra en arbeidsgruppe med øyeleger og optikere. Direktoratet viser også til erfaringer fra førere, brukerorganisasjoner og helsepersonell.

Ifølge Helsedirektoratet skal de foreslåtte endringene balansere hensynet til trafikksikkerhet mot den enkeltes behov for mobilitet og rettssikkerhet. Forslaget sendes nå på høring.

03:23 - NTB

USA tillater Anthropics KI-modell

KI-selskapet Anthropic har fått tillatelse av den amerikanske regjeringen til å gi en begrenset gruppe cybersikkerhetsselskaper tilgang til sin KI-modell Mythos 5.

Tillatelsen kommer etter at Trump-administrasjonen tidligere denne måneden tvang KI-giganten til å stenge tilgangen til to av sine modeller - Mythos 5 og Fable 5 - og viste til nasjonal sikkerhet.

De to KI-modellene er Anthropics mest avanserte modeller for kunstig intelligens.

Anthropic har nektet Trump-administrasjonen å bruke teknologien til masseovervåkning og autonome våpen, noe som førte til at Pentagon avsluttet sine kontrakter med selskapet.

02:35 - NTB

Tre til sykehus etter trafikkulykke i Ullensaker

Tre personer er fraktet til sykehus etter en utforkjøring på Gardermovegen i Ullensaker fredag kveld. Politiet mistenker ruskjøring i høy hastighet.

Ulykken skjedde ved Sand, sør for krysset mellom Gardermovegen og Jessheimvegen. Nødetatene rykket ut klokken 19.21.

Ifølge politiet var det bare én bil involvert i ulykken. Hastigheten har trolig vært høy, og motoren på bilen løsnet og endte ferden langt unna bilen.

– En person er fløyet til sykehus med luftambulanse, mens to andre ble fraktet til sykehus med ambulanse. De to sistnevnte skal ikke være livstruende skadet, opplyste operasjonsleder Fredrik Solbakken i Øst politidistrikt etter ulykken.

Politiet opplyste klokken 20.14 at det er mistanke om ruspåvirket kjøring. Gardermovegen ble stengt i vel to timer i begge retninger etter ulykken, men veien var ryddet og åpnet igjen klokken 21.40 fredag.

02:02 - NTB

Tre drept i russisk droneangrep i Ukraina

To passasjerer ble drept og tolv skadet da et russisk droneangrep fredag traff en minibuss i Dnipropetrovsk oblast i Ukraina.

Guvernør Oleksandr Hanzja i Dnipropetrovsk oblast skriver på meldingstjenesten Telegram at to av de skadede i bussen var barn.

I tillegg ble en person drept i grenseregionen Sumy, opplyser regionale myndigheter.

01:47 - NTB

Mann til sykehus med alvorlige skader etter boligbrann i Sarpsborg

En mann i 60-årene er fraktet til sykehus med alvorlige skader etter en brann i en enebolig i Sarpsborg sent fredag kveld.

Nødetatene rykket ut til brannen klokken 23.56 fredag kveld. Alle personene i huset kom seg ut, men en mann måtte behandles for alvorlige røykskader.

Politiet opplyser at huseieren våknet av brannalarmen. Han så at det brant på et bord i første etasje og forsøkte å slukke brannen selv. Han pustet inn en del røyk og er sendt til Sykehuset Østfold Kalnes.

Helsepersonell på stedet opplyste til politiet at skadene hans kan være kritiske.

Det var også en kvinne i huset da brannen startet, men hun klarte seg uten skader. Ifølge politiet startet brannen i noen litiumbatterier som lå til lading.

00:19 - NTB

Ingen streik i anleggsbransjen

Norsk Arbeidsmandsforbund, Parat og Maskinentreprenørenes forbund er enige om en ny tariffavtale. Dermed blir det ingen streik i anleggsbransjen.

Partene ble enige i meklingen sent fredag kveld, kort tid før fristen gikk ut ved midnatt.

Parat opplyser at forbundet har fått gjennomslag for kravet om forskuttering av sykepenger, noe som var et helt sentralt krav i meklingen.

– Dette handler om grunnleggende velferd og økonomisk trygghet for ansatte. Jeg er veldig glad for at vi har fått gjennomslag på alle punkter, og spesielt at vi har fått på plass ordningen med forskuttering av sykelønn, sier Parats forhandlingsleder Kjell Morten Aune.

Norsk Arbeidsmandsforbund opplyser at det økonomiske resultatet er innenfor frontfagsrammen.

– Nå som det er fotball-VM, kunne vi sagt at vi tok tre viktige poeng. Vi nøyer oss likevel med å si at vi er fornøyde med å ha sikret medlemmene et økonomisk resultat innenfor frontfagsrammen etter en svært krevende mekling, sier forbundssekretær og forhandlingsleder Kjell Ivar Slettmoen.

Eksplosjon hørt i Iran nær Hormuzstredet

Det er hørt lyden av en eksplosjon i Sirik i Iran.

Årsaken til eksplosjonen er ikke kjent, skriver iranske Nournews. Nyheten gjengis av flere iranske medier.

Meldingene kom like etter at USAs president Donald Trump antydet at USA kunne komme til å gjengjelde angrepet mot et lasteskip torsdag. USA mener Iran sto bak angrepet som skadet et skip, men ingen personer.

Sirik ligger utenfor Hormuzstredet, mot Omanbukten, sør i Iran.