Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
17:09:39

Nyhetsstudio

SisteMest lest
13:54 - NTB

First Price og Fiskemannen dropper Mowi-laks med russisk fôr etter avsløring

Selskapet som lager First Price og Fiskemannen, stanser all produksjon med laks fra Mowi som er matet med russisk fôr.

Nylig meldte Nettavisen at verdens største lakseprodusent Mowi har fôret laks solgt i norske dagligvarebutikker med russiske råvarer.

– Som et strakstiltak har Isfjord Norway AS stoppet all bruk av råstoff fra Mowi til produksjon av varer til Norgesgruppen med umiddelbar virkning, sier Isfjord Norway-direktør Liv Randi Sira til avisen.

Hun sier at selskapet ikke var klar over at Mowi benyttet fôringredienser med opprinnelse i Russland før Nettavisen gjorde dem oppmerksom på det.

Fôret ble benyttet i laks fra First Price og Fiskemannen, som lages av Isfjord Norway for Norgesgruppen.

Norgesgruppen var heller ikke klar for bruken av Mowis fôr. Kommunikasjonssjef Kine Søyland sier at det strider med Norgesgruppens retningslinjer og sier at saken er «høyst beklagelig».

E24 meldte tidligere at Mowi fortsatt importerer fôringrediensene rapsolje og soyaproteinkonsentrat fra Russland. Handelen er unntatt fra sanksjoner og dermed fullt lovlig.

– Som sagt gjentatte ganger tidligere, opererer Mowi Feed i full overensstemmelse med gjeldende nasjonalt og internasjonalt regelverk, sier kommunikasjonsdirektør Morten Bertelsen i Mowi til Nettavisen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS