Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
11:16:12

Nyhetsstudio

SisteMest lest
22. jan. 2026, 14:00 - NTB

Nato-generaler: Ingen konkret planlegging av Grønland-oppdrag foreløpig

Nato ser mer samarbeid mellom Russland og Kina i arktiske farvann, og det er bekymringsfullt, sier Natos militære øverstkommanderende, Alexus Grynkewich.

– Vi har sett at gjennom de siste årene har det vært mer samarbeid både i den maritime sfæren, gjennom flere felles patruljeoppdrag, samt i luftsfæren med felles patruljer fra langdistansebombefly, sier Grynkewich torsdag.

– Vi prøver konstant å styrke vår tilstedeværelse og tenke på måter vi kan styrke vår tilstedeværelse.

Økt samarbeid mellom Russland og Kina betyr ikke nødvendigvis mye tilstedeværelse – og danske forsvarstopper har stadig vekk avvist den amerikanske påstanden om at det nærmest kryr av russiske og kinesiske skip i Grønlands farvann.

– Vi er ikke i gang med konkret planlegging av et mulig oppdrag i Arktis ennå, sier Grynkewich.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Statens vegvesen
Her kobles BIM, dronedata og GIS tettere på veibyggingen
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS