Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
00:47:16

Nyhetsstudio

SisteMest lest
18. jan. 2026, 10:20 - NTB

Reuters: Mer enn 5000 døde i Iran, ifølge iransk myndighetskilde

Mer enn 5000 personer, inkludert 500 i sikkerhetsstyrker, er døde i forbindelse med protester i Iran, opplyser en høytstående iransk tjenesteperson til Reuters.

Noen av de hardeste sammenstøtene har funnet sted i iransk-kurdiske områder nordvest i landet, ifølge den anonyme iranske myndighetskilden.

Ifølge menneskerettighetsgrupper er minst 3400 personer drept og opp mot 20.000 pågrepet under de voldsomme demonstrasjonene mot regimet siden slutten av desember.

Den Oslo-baserte organisasjonen Iran Human Rights meldte onsdag at antallet drepte demonstranter ikke er lavere enn 3428. Mørketallene antas å være store, og anslag fra andre kilder er langt høyere. Det ventes også massehenrettelser av demonstranter fremover.

Protestene i Iran ble utløst av en alvorlig økonomisk krise som følge av valutakollaps og ekstrem inflasjon.

Søndag åpnet skolene i landet igjen etter protestene.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Statens vegvesen
Slik kan standardiserte data gi bedre kontroll på norske veiprosjekter
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS