Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
10:17:37

Nyhetsstudio

SisteMest lest
16. okt. 2025, 08:54 - NTB, Redaksjonen

1000 færøyske håndballfans invaderer Oslo – med spesialbestilt ferge

Oslo arrangerer håndball-EM i januar. Slik nordmenn seilte til Færøyene på 800-tallet, tar 1000 av deres etterkommere sjøveien til hovedstaden for å heie.

«Bli med fanskipet Norröna til Oslo og støtt det færøyske landslaget i EM-sluttspillet i 2026. Mens vi er i Oslo har restauranter og barer åpent som vanlig,» skriver nasjonalrederiet Smyril Line.

Og oppslutningen blant færøyske håndballfans har vært stor. Reisedirektør Henny à Líknargøtu forteller til NTB at seilasen er utsolgt, og rundt 1000 passasjerer skal reise med fergen Norröna.

Til sammen bor det rundt 55.000 personer på øyene, og 1000 passasjerer betyr dermed at rundt 1 av 50 færøyinger skal til den norske hovedstaden.

Ligger sentralt i hovedstaden

Prisen – uten kampbilletter – er på 3366 danske kroner per person, eller rundt 5260 norske kroner. De fleste hotellrom i Oslo i samme periode er imidlertid minst like dyre. I tillegg koster kampbillettene mellom 655 og 1692 danske kroner.

Fergen Norröna er det klart største i Smyril Lines eie, med kapasitet på opptil 1482 passasjerer og 800 biler. Hun har vært i drift siden 2003. Til vanlig seiler skipet på ruta fra danske Hirtshals til Færøyenes hovedstad Torshavn, og på sommerstid også til islandske Seyðisfjörður – tidligere har også Bergen vært stoppested.

Fra 16. til 20. januar skal Norröna imidlertid ligge til kai på Akershuskaia i Oslo, der en rekke cruiseskip pleier å ankre opp i sommersesongen. Kaia ligger, slik navnet tilsier, ved foten av Akershus festning.

Kan sette sitt preg på bybildet

Der skal 1000 færøyske supportere overnatte mens de ser sine håndballherrer spille mot Sveits, Montenegro og Slovenia på Unity Arena i Bærum. I tillegg er de kun en kort spasertur unna Oslo sentrum, der de kan sette sitt preg på bybildet. Det jobbes fortsatt med transport for å få dem fra kaia til arenaen på Fornebu.

– Politiet har lang erfaring med besøk, arrangementer og annet som skjer i Oslo by. Når det gjelder planleggingen av arrangementet som skjer i januar er det for tidlig å svare noe konkret, utover at politiet anser ikke besøket som en utfordring, skriver senior kommunikasjonsrådgiver Siv Alsén i Oslo politidistrikt i en epost til NTB.

Stor interesse

De færøyske håndballherrene har hatt enorm framgang de siste årene – og imponerte med uavgjort mot Norge i EM i Berlin i 2024. Stort sett alle landslagsspillerne spiller til daglig i europeiske toppklubber, flere av dem i Norge.

Det har vakt stor interesse i øyriket, som ikke er bortskjemt med sportslige bragder. I hallen i Berlin ble det anslått at det var hele 5000 færøyske supportere. Kommunikasjonsdirektør Thomas Schöneich i Det europeiske håndballforbundet (EHF) sier de denne gangen forventer hele 6000 færøyinger til hver eneste kamp landet skal spille.

– Alle billettpakker ble utsolgt i løpet av to-tre dager da de ble tilgjengelige, skriver han i en epost til NTB.

1000 av dem kommer altså sjøveien – og overnatter på båten. Mens taxfreebutikken naturligvis stenger så snart skipet er i norsk farvann, er resten av serveringstilbudet på fergen åpent. I tillegg er flere artister booket for å underholde om bord.

Ankrer opp i fem dager

Skipet reiser fra Tórshavn 14. januar klokka 10, ankommer etter planen Oslo 16. januar klokka 8, og forlater Akershuskaia igjen sent på kvelden 20. januar, etter at de siste supporterne har vendt tilbake fra siste grunnspillkamp. Først på kvelden 22. januar er supporterne hjemme igjen.

Unity Arena arrangerer kun enkelte gruppespillskamper, mens resten av mesterskapet er fordelt på danske Herning og svenske Malmö og Kristianstad. Henny à Líknargøtu understreker at det ikke er aktuelt for skipet å seile videre til Danmark eller Sverige dersom Færøyene skulle ta seg videre.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS