maritim
Shippingmesse utsatt til 2021
Verdens største shippingmesse er utsatt fra september i år til februar neste år på grunn av korona-krisen.
Annethvert år arrangerer Hamburg Messe und Congress (HMC) den største messen og konferansen for shipping i Tyskland.
Årets SMM var planlagt til uke 37, tirsdag 8. til og med fredag 11. september 2020.
På grunn av korona-krisen er messen flyttet til 2.–5. februar 2021.
Dermed kommer arrangementet bare noen måneder før Nor-Shipping, verdens nest største shippingmesse.
Tett på Nor-Shipping
Nor-Shipping begynner 1. juni og varer til og med fredag 4. juni 2021. Vanligvis alternerer de to slik at de ikke kommer i samme år.
Per Martin Tangaard, administrerende direktør for Nor-Shipping, er ikke glad for at SMM og Nor-Shipping kommer så tett på hverandre, men har full forståelse for flyttingen.
– SMM har opptrådt veldig ryddig og ringte og snakket med oss før de flyttet dato, sier Tangaard til TU.
Forståelse
Han sier at SMM-arrangøren også var opptatt av at det skulle være størst mulig tidsmessig avstand mellom dem. De hadde også vurdert å avlyse og vente til 2022, men valgte heller å flytte.
– Det har jeg full forståelse for og aksepterer at de vil avholde arrangementet, sier Tangaard.
Nor-Shipping-sjefen sier at de ligger godt an for neste år og har allerede solgt 65 prosent av utstillingsarealene.
Nor-Shipping jobber med en plan B dersom koronaen fortsatt kan påvirke reising og store ansamlinger i 2021.
– Vi får håper at en vaksine er klar til neste vår, sier Tangaard.
Digitalt tema
SMM hadde fulltegnet utstillerliste med i overkant av 2.200, og ventet rundt 50.000 besøkende.
Arrangøren opplyser i en pressemelding at de på grunn av den stadig uavklarte situasjonene med Covid 19-sykdommen og forbud mot store arrangementer ikke ser annen mulighet enn å utsette messen.
Administrerende direktør Bernd Aufderheide i Hamburg Messe und Congress opplyser at utsettelsen og ny dato ble bestemt etter konsultasjoner med styret og representanter for utstillere og partnere.
– Vi tilbyr de maritime næringer en ekstraordinær og mer kompakt SMM i februar 2021, iser Aufderheide i pressemeldingen.
Årets motto var «Driving the Maritime Transition» med digitalisering, sensorer, mer automatisering, kommunikasjon/oppkobling og smarte og løsninger i sentrum.
I den utsatte versjonen, legger SMM opp til å strekke seg over fire dager, men arrangøren forbeholder seg retten til å korte ned om nødvendig.
Gresk mess
Den tredje store shippingmessen i Europa, Posidonia i Hellas, pleier å arrangeres i juni annethvert år, men samme år som SMM.
Den greske arrangøren har flyttet sitt arrangement fra. 1.–5. juni til oktober i år. Posidonia 2020 blir 26.-30. oktober i Athen.