innovasjon

Fornybar Norge lager inkubator – skal bli lettere å starte energiselskap

Oppstartsmiljøet tar mål av seg til å bli et naturlig sted å gå til for dem som vil starte tidligfase-selskaper i energisektoren.

Nicolai Kirkeng Vennerød ser fram til å få Energirampen opp og stå. Han håper å være i gang med inkubatoren i løpet av høsten.
Nicolai Kirkeng Vennerød ser fram til å få Energirampen opp og stå. Han håper å være i gang med inkubatoren i løpet av høsten.

– Vi ønsker å være et første steg på veien for de med gode ideer som de ønsker å utvikle videre, sier Nicolai Kirkeng Vennerød, som skal lede initiativet kalt Energirampen, til TU.

Energirampen skal tilby tradisjonelle inkubatortjenster som kontorer, forretningsstøtte, opplæring og finansiering.

– Verdien ligger i den unike tilgangen til de etablerte aktørene i markedet. Energirampen skal hjelpe gründere å treffe de rette menneskene i de rette selskapene, slik at de får testet ideene sine så raskt som mulig, sier han.

Henter penger fra medlemmer

Pengene til inkubatoren og de ferske selskapene planlegger Energirampen å hente fra medlemmene i Fornybar Norge, men også andre pengesterke selskaper og miljøer.

Det finnes allerede flere oppstartsmiljøer som jobber i energisektoren, blant annet Energy Valley og Startuplab. Men Vennerød ser ikke på disse som konkurrenter.

– Jeg kommer selv fra Startuplab-miljøet og jeg opplever at det er en høy grad av samarbeidsånd. Det er plass til flere. Det må også til for at vi skal nå de hårete EU-målene knyttet til nullutslipp, sier Vennerød som har som mål å få inkubatoren i gang i løpet av høsten

– Hvor er dere om fem år?

– Da vil Energirampen være et naturlig sted å gå til for dem som vil starte tidligfase selskaper innen energisektoren.

Sjefen i Fornybar Norge, Åslaug Haga, mener det er naturlig at det er nettopp dem som tar rollen som drivkraft når det gjelder innovasjon i næringen. Foto: Joachim Seehusen
Sjefen i Fornybar Norge, Åslaug Haga, mener det er naturlig at det er nettopp dem som tar rollen som drivkraft når det gjelder innovasjon i næringen.

– Naturlig at vi tar rollen

Sjefen i Fornybar Norge, Åslaug Haga, mener at det er naturlig at det er nettopp de som tar rollen som en drivkraft i næringen.

– Fornybar Norge har industrikontaktene og møteplassene, og vil kunne fungere som en matchmaker mellom næringen og gründerne. Mange norske inkubatorer er i offentlig regi. Når initiativet er industriledet, vil det være kort avstand fra en utklekket idé til et konsept som settes i live i en bedrift, sier Haga i en pressemelding.

Hun påpeker at fornybarnæringen trenger nye ideer og smartere løsninger, samtidig som det skal bygges ufattelig mye ny produksjon og nett.

– Vi må også lage, frakte og bruke kraften smartere. De veletablerte bedriftene vil styrkes av å få nye impulser utenfra, og det vil vi legge til rette for, sier Haga.

Hun trekker også fram at Norge ligger langt bak våre nordiske naboer på innovasjon.

I første omgang vil inkubatoren få plass i Energi Norges lokaler i Næringslivets Hus.

Powered by Labrador CMS