forsvar

Staten har brukt 75 millioner på advokater i NH90-saken

Beløpet har gått til advokatfirmaet Wikborg Rein. Mer enn det vil ikke Forsvarsmateriell si.

Statens benk i NH90-saken: Juridisk direktør Christian Mikkelsen (t.v.) i Forsvarsmateriell, advokat Jørgen Vangsnes fra Wikborg Rein, advokat Ole Kristian Rigland fra Regjeringsadvokaten og advokat Ola Nisja fra Wikborg Rein.
Statens benk i NH90-saken: Juridisk direktør Christian Mikkelsen (t.v.) i Forsvarsmateriell, advokat Jørgen Vangsnes fra Wikborg Rein, advokat Ole Kristian Rigland fra Regjeringsadvokaten og advokat Ola Nisja fra Wikborg Rein.

Forsvarsmateriell opplyser at deres totalkostnader til ekstern juridisk bistand for 2024 og fram til forliket høsten 2025 er på cirka 75 millioner kroner.

Beløpet gjelder bistand fra advokatfirmaet Wikborg Rein i saken, som staten har brukt, ved siden av advokater hos Regjeringsadvokaten.

– Vi har ingen ytterligere kommentarer til dette, skriver pressevakt Per Erlien Dalløkken i Forsvarsmateriell i en e-post.

Merverdiavgift er inkludert i beløpet.

Lørdag kveld 1. november signerte helikopterprodusenten NHIndustries, samt eierne Airbus, Leonardo og Fokker forliksavtalen som satte punktum for en årelang strid etter at Norge hevet kontrakten om kjøp av NH90-helikopteret. Det samme gjorde Forsvarsdepartementet.

Krevde 9,6 millioner

Uten et forlik hadde både den norske staten og helikopterselskapene risikert å måtte betale motpartens advokatregninger. Nå må hver part dekke sine egne kostnader.

Hva saken har kostet motparten, NHIndustries og eierne er ukjent. Siden det er et forlik, er det ingen offentlig tilgjengelig sakskostnadsoppgave for hele saken.

Et visst inntrykk av noen av kostnadene deres kan man likevel få gjennom flere sakskostnadsoppgaver fra lagmannsretten. Disse tilhører tvister om hvordan saken skulle gjennomføres.

I vinter omtalte TU at advokatene til NH90-produsenten krevde over fem millioner kroner for arbeid med en liten del av saken – en prosessuell tvist om hvordan saken skal gjennomføres.

Advokatfirmaet Bahr tok da en pris på 8200 kroner timen i snitt.

Siden da økt summen til over 9,6 millioner kroner. Det gjelder altså advokatregningen for arbeid med ulike prosessuelle uenigheter i saken, blant annet om hvilke bevis partene var forpliktet til å gi hverandre. Beløpene er uten merverdiavgift.

Totalt er det ført opp nær 1600 advokattimer på disse tvistene. Det gir en snittpris på over 6000 kroner timen.

Helikopterselskapene hyret inn de norske advokatfirmaene Sands og Bahr i saken, samt det internasjonale advokatfirmaet Clifford Chance.

De norske NH90-helikoptrene står fremdeles lagret i en hangar i Bardufoss. De skal hentes før sommeren. Foto: Sondre Mosdal / Forsvaret
De norske NH90-helikoptrene står fremdeles lagret i en hangar i Bardufoss. De skal hentes før sommeren.

Reduserte krav

Rettsdokumentene gir også et innblikk i statens kostnader.

Inkludert merverdiavgift har staten tidligere krevd totalt cirka 880.000 kroner for de samme prosessuelle tvistene i saken. Kun kostnadene til eksterne advokater krevde de tilbake.

Det ble også presisert at statens krav var redusert «av hensyn til hva som anses som nødvendige kostnader».

Wikborg Rein-advokatene som staten har brukt, har på det høyeste operert med en timepris på 3500 kroner, viser de samme dokumentene.

NH90-saken

  • I 2001 undertegnet Norge kontrakten om kjøp av 14 NH90-helikoptre – åtte til Kystvakten og seks til fregattene.
  • Helikoptrene produseres av NH Industries, et europeisk konsortium eid av Airbus, Leonardo og Fokker.
  • Først ti år etter bestilling, i 2011, fikk Forsvaret det første helikopteret, selv om planen var at de skulle leveres i perioden oktober 2005 til november 2008.
  • Sommeren 2022 ble kontrakten hevet med umiddelbar virkning. Forsinkelser, for lav pålitelighet og omfattende vedlikehold var blant de oppgitte årsakene.
  • Våren 2024 saksøkte Forsvarsdepartementet produsenten NHIndustries og eierne.
  • 10. november skulle rettssaken startet, men det ble inngått forlik 3. november.

«Et enormt krav»

Staten har flere ganger reagert på kostnadsnivået til motparten.

«Sakskostnadskravet fremstår vesentlig for høyt, og kan etter statens syn ikke engang danne utgangspunkt for en vurdering av "nødvendige kostnader" i saken», skrev statens advokater til lagmannsretten i sommer.

Motparten argumenterte med at det var stor betydning at saken ble opplyst forsvarlig «ettersom staten har fremmet et enormt krav og alvorlige beskyldninger som må tilbakevises».

Før saken skulle gått for retten var statens krav mot produsenten vokst til over 33 milliarder kroner. Produsenten krevde på sin side 8,5 milliarder fra staten.

Forliket har nå avsluttet alle rettstvister mellom partene.

NHIndustries skal hente NH90-helikoptrene, i Bardufoss senest til sommeren. Her har de stått lagret siden kontrakten ble sagt opp i 2022.

Helikopterprodusenten skal videre betale den norske staten 3,5 milliarder kroner. 819 millioner er allerede utbetalt gjennom bankgarantier.

Totalt er forlikssummen rundt 4,4 milliarder kroner.

TU har forsøkt å innhente en kommentarer fra Forsvarsdepartementet til kostnadene. Foreløpig har vi ikke fått svar.

NHIndustries ønsker ikke å kommentere saken.

Powered by Labrador CMS