forsvar
Har gått til sak for å stoppe Forsvarsmateriell-kontrakt
Vil stoppe tildeling av rammeavtale til 950 millioner kroner.
Selskapene Tess og Rubix krever nå at Forsvarsmateriell forbys å undertegne en rammeavtale med estimert verdi på 950 millioner kroner. Tirsdag til uken møtes de i retten.
Stridens kjerne er en rammeavtale for verktøy, verkstedmateriell, arbeidstøy, vernetøy og verneutstyr. Forsvarsmateriell vil gi kontrakten til den svenskeide industrivarekjeden Tools.
– Rubix ble rangert som nummer to, til tross for at Rubix' tilbud var vesentlig rimeligere enn Tools' tilbud og poengsummen skilte marginalt på de to selskapene, skriver advokat Malene Reinertsen i Schjødt i en e-post til TU.
Hun representerer selskapet Rubix, som omtaler seg som Europas fremste industrileverandør.
Mener valget er ulovlig
De to selskapene gikk rettens vei i slutten av april og sendte inn hver sin begjæring om midlertidig forføyning. Nylig er de to sakene forent til felles behandling i retten.
Rubix mener Forsvarsmateriells beslutning er ulovlig på to selvstendige grunnlag.
For det første mener de at Tools' tilbud skulle vært avvist fra konkurransen. Subsidiært mener de evalueringen av Rubix' tilbud er beheftet med rettslige feil.
– Rubix er opptatt av at offentlige anskaffelsesprosesser gjennomføres i samsvar med regelverket, og at alle leverandører behandles likt, skriver Reinertsen til TU.
Avviser feil
Forsvarsmateriell viser til Regjeringsadvokaten for kommentarer.
– Staten mener at det ikke er grunnlag for at tilbudet til Tools skal avvises, og at Forsvarsmateriell ikke har begått feil i evalueringen, skriver advokat Kristin H. Aarvik hos Regjeringsadvokaten i en e-post til TU.
De to selskapene mener at Tools ikke har levert riktig dokumentasjon for at tilbudte produkter oppfyller oppstilte krav, ifølge Aarvik. De mener også at produktene som er tilbudt, faktisk ikke oppfyller kravene.
Industrikonsernet Tess leverer slanger og diverse arbeidsutstyr til industrien. De er ordknappe om saken.
– Tess ønsker ikke å kommentere saken før den er avklart, skriver Jan Georg Tunes, markedsdirektør for forsvar i Tess i en e-post til TU.
Inkludert alle opsjoner, har rammeavtalen en verdi på 1,8 milliarder kroner.