Foto: Arash A. Nejad

Frederic Hauge er grunnlegger og styreleder i Bellona
og selvfølgelig var det Hauge som overtalte Sveinung Rotevatn til å bli ny daglig leder da han røk ut av Stortinget i fjor høst.
– Jeg brenner for klima og miljø og Bellona har en global ambisjon om å påvirke klimapolitikken.
Klima

Fra Stortinget til miljøkamp: – Vi er for vindkraft både på land og flytende i havet

Han har vært klima- og miljøminister og nestleder i Venstre, men valgnederlaget i fjor høst tvang Sveinung Rotevatn til å ta et personlig valg.

Tormod HaugstadTormod Haugstad– Journalist
Arash NejadArash Nejad– Fotojournalist
7. mars 2026 - 05:00

Rotevatn er familienavnet, og noen av oss, som har løpt rundt vannet med det samme navnet som studenter i Volda, forstår da at han kommer fra Nordfjordeid. 

Den nye daglige lederen i Bellona har fått et altfor stort, midlertidig kontor med et veldig lite skrivebord. Han skal snart få et nytt i Rådhusgata 28, en gård som første gang ble bygget i 1666. Her har både Henrik Ibsen og Henrik Wergeland bodd som studenter.

I 2010 var det andre boller. Da flyttet Bellona inn i toppetasjen i Norges mest energieffektive bygg, som det første av flere i Futurebuilt-prosjektet i Vulkan-området like ved Akerselva.

Les videre med et abonnement

Allerede abonnent?Logg inn