Gammel og ny bru, side om side, over Storstrømmen i Danmark. Den nye brua til venstre er konstruert for høyhastighetstog.

På den lille øya Masnedø ligger produksjonshallene hvor nesten alle bruelementene og søylene i betong er produsert.

Ved seilingsløpene på hver side av brutårnet på midten er det skråstag som er med på å bære brukroppen.

I januar i år ble brua landfast. Dette bildet er fra 9. februar.

samferdsel

Danmarks tredje største bru er snart klar for biltrafikk

Danmark er en slags øynasjon og har flere lange bruer. Snart er en ny skandinavisk ekspressforbindelse ferdig.

Mellom Rødbyhavn og Puttgarden er danskene i gang med å bygge verdens lengste senketunnel for bil og tog, 18 kilometer lang. Prosjektet har en egen tunnelfabrikk, har TU tidligere fortalt.

Når fergefri kryssing av Femern Bælt er på plass i 2029, kan man ved å kaste et blikk på kartet, enkelt fastslå at neste store hopp over havet i retning København skjer ved stredet Storstrømmen.

Den nye Storstrømsbroen sett mot nord i desember 2024. Brua er cirka fire kilometer lang. Foto: Vejdirektoratet
Den nye Storstrømsbroen sett mot nord i desember 2024. Brua er cirka fire kilometer lang.

Her bygger det danske Vejdirektoratet den nye Storstrømsbroen, som forbinder Sjælland og Falster via Masnedø.

Brua åpner for biltrafikk i slutten av 2025, men her blir det først og fremst lokal og regional trafikk.

Den store bilpassasjen mellom nord og sør i dette området har siden 1985 vært E47 på de to Farøbroerne, noen få kilometer lenger øst.

Nybrua blir langt viktigere for jernbanetrafikken, som skal begynne å gå i første kvartal 2027.

Den nye Storestrømsbroen mellom Sjælland og Falster i Danmark er under bygging. Vejdirektoratet

Brua er cirka fire kilometer lang. Den er Danmarks tredje største bru etter bruene over Øresund og Storebælt.

Det italienske joint venture-selskapet SBJV er totalentreprenør for prosjektet.

  • Lengde: Ca 4 km
  • Seilingshøyde: 26 m (samme som dagens Storstrømsbro)
  • Høyden på brutårnet: 102 m
  • Bredde: Ca 24 m
  • Pris: Ca 4,7 milliarder kroner (2023-tall) inkludert riving av gamlebrua
  • Bilbrua dimensjoneres for hastighet på 80 km/t, jernbanebrua dimensjoneres for 200 km/t
  • EU har bidratt med 108 millioner kroner til planlegging og undersøkelser, og skal dekke 317 millioner til.

Støpt på stedet

29. desember 2024 ble den nye brua landfast, etter at det siste bruelementet var seilt ut fra produksjonshallene på Masnedø og heist på plass.

Akkurat dét elementet var andre halvdel av den 160 meter lange seilingsåpningen sør for brutårnet.

Etter at elementet var heist opp og støttet opp av midlertidige søyler, ble det montert skråstag som gjør at denne delen av brudekket delvis bæres av det 102 meter høye brutårnet.

Brutårnet står på et fundament på havbunnen som er på 34x42 meter og veier 12.000 tonn. Tårnet i seg selv veier rundt 32.000 tonn. Det hele er støpt på stedet.

Resten av brupilarene og brulegemet er støpt i prosjektets produksjonslokaler på Masnedø.

Måtte bygge ny bru

Folketinget vedtok i 2013 å starte arbeidene med ny kombinert vei- og jernbanebru med gang- og sykkelvei over Storstrømmen.

Modell av hvordan den nye Storstrømsbroen er konstruert. Foto: Vejdirektoratet
Modell av hvordan den nye Storstrømsbroen er konstruert.

Det statlige jernbaneselskapet Banedanmark hadde gjort en analyse som viste at den eksisterende Storstrømsbroen ikke kunne ta unna trafikkøkningen i framtiden.

Kapasitetsproblemene til gamlebrua ville først og fremst gjelde jernbanen, særlig når Femern Bælt-forbindelsen til Tyskland åpner.

Dette bildet fra prosjektets webkamera viser brua slik den så ut 19. februar. Foto: Vejdirektoratet
Dette bildet fra prosjektets webkamera viser brua slik den så ut 19. februar.

Dessuten er den eksisterende brua i dårlig stand. Det ville krevd svært omfattende vedlikeholdsarbeid i framtiden hvis den skulle stå.

Så når den nye brua er ferdig og åpen for både bil- og togtrafikk, skal den nesten 90 år gamle Storstrømsbroen rives.

Kart over området ved Storstrømmen. Ny bru er markert med farger. Foto: Vejdirektoratet
Kart over området ved Storstrømmen. Ny bru er markert med farger.

Fallskjermsoldater hadde brua som mål

Gamlebrua, 3,2 kilometer lang, ble bygd av det engelske firmaet Dorman Long and Co. Arbeidet startet i 1933, og brua ble åpnet for trafikk av kong Christian X i september 1937.

Den var i sin tid tenkt som en ren jernbanebru, men biltrafikken hadde vokst sterkt, og en egen liten bensinavgift var med på å finansiere prosjektet.

Den har jernbanespor med makshastighet på 100 km/t og tofeltsvei for biltrafikk.

Storstrømsbroen og et kystfort på den lille øya Masnedø ved nordenden av brua ble ansett som særdeles viktige mål i 1940. Tyske Wehrmacht fløy inn 100 fallskjermjegere (som hoppet ut fra 150 meters høyde) for å sikre brua og fortet grytidlig om morgenen 9. april.

En liten røverhistorie fra aprildagene i 1940

Riktignok var Storstrømsbroen av stor betydning for de tyske invasjonsstyrkene. Men Masnedø kystfort var en smule forfallent og bemannet av en sivilt ansatt fortmester (vaktmester) og to vernepliktige menige.

Hvorfor landet hele 100 soldater fra 1. Fallschirmjäger Regiment her?

Før invasjonen skal tyskere på etterretningsoppdrag i området ha snappet opp på kroer og vertshus at fortet ble forsvart av «hvite italienere».

Det ble tolket som et kodenavn på en spesialstyrke, og dermed ble fallskjermjegerne satt inn.

Spesialstyrken viste seg å være fortmesterens hønseflokk, nettopp av rasen hvite italienere.

Men som så mange anekdoter skal også denne historien være en ren skrøne.

I byen Vordingborg like ved Masnedø lå et dansk infanteriregiment, men de fikk raskt ordre om ikke å innlede kamp mot tyskerne.

Også i dag har forbindelsen over Storstrømmen stor regional betydning og er dessuten en svært viktig del av jernbanekorridoren mellom København og Tyskland.

Her kan du se prosjektets webcam-bilder av den nye brua.

Ny vei med sykkelsti på Falster. Jernbanen blir bygd på traseen som går parallelt med veien.

Jernbanen bygges som et såkalt slab track-system, hvor skinnene ikke ligger på sviller, men boltes fast på betongplater.

Veien til den nye Storstrømsbroen på Falster. Her kommer en 300 meter lang støyskjerm.

Kilder: Det danske Vejdirektoratet, www.masnedoefort.dk

Powered by Labrador CMS