energi
Så mye øker strømprisen hvis Fosen-møllene rives
Vil gi 4 øre mer per kilowattime i Midt-Norge. Påvirker også andre landsdeler i både Norge og Sverige.
Volue Insight har i dag gjort en simulering hvor de fjernet strømproduksjon i Midt-Norge tilsvarende de to aktuelle vindparkene på Fosen – i underkant av 2 TWh.
– Det ga et løft i prisen på 4 øre de neste to årene, og litt under 3 øre de påfølgende årene, sier analysesjef Tor Reier Lilleholt.
Dette gjelder prisområdet NO3, som er Midt-Norge ned til Sognefjorden. Nord-Norge får også en nesten tilsvarende økning. Sør-Norge vil bli mindre påvirket; her vil prisen stige med to øre per kwt i starten, før det reduseres til ett øre.
– Det er de lave prisene som løftes
De to omstridte vindparkene produserer i underkant 2 TWh strøm, av totalt 28 TWh i NO3 - altså 7 prosent av produksjonen.
Det i hovedsak i de laveste pristimene av prisen øker dersom vindparkene på Storheia og i Roan fjernes.
– Det er de lave prisene som løftes, altså når det er mye vind. Det vil ikke bli så stor forskjell på de høyere prisene, for da er det ikke vind som setter prisen uansett, sier Lilleholt.
Vindparkene på Fosen var et av svarene på en kraftkrise som oppsto i Midt-Norge etter Ormen Lange-utbyggingen. Og selv om vindmøllene må rives, kommer ikke de ekstreme kraftprisene fra 2010 tilbake.
– Nei, det er så mye alternativ kraft i nabo-områdene, og stort sett massiv eksport ut fra NO3. Så nå kan man eventuelt dempe eksporten sørover først.
Påvirker også Sverige
– NO3 er ofte transitt-region for masse kraft fra nord som skal sørover. Derfor vil lavere produksjon i Trøndelag ha betydning også for områdene rundt, forklarer Lilleholt.
Kraftnettet er også knyttet tett sammen på tvers av landegrensen, så dette vil også påvirke Sverige. det er gjerne overskudd derfra som vil dekke et eventuelt bortfall i Trøndelag, sier Lilleholt.
Modellene viser at man på svensk side vil få en prisøkning på 3 øre de første årene, deretter 2 øre.
Tusen kroner i året
Også en beregning Thema Consulting gjorde på oppdrag fra MN24/Adresseavisen i november 2021, viste at priseffekten av å legge ned Roan og Storheia vil være i størrelsesorden 4 øre/kWh i 2025.
For en husholdning vil det utgjøre cirka tusen kroner i året. Priseffekten vil være lik i Midt- og Nord-Norge, mens effekten i Sør-Norge vil være neglisjerbar.
Trønderenergi sa da til TU at dette er tall de kjenner godt igjen fra sine prognoser.