energi
Øker utvinningen fra Statfjord Øst med 25 millioner fat olje og gass
Equinor har fått godkjenning til nytt prosjekt.
Oljedirektoratet (OD) melder at de har gitt Equinor og partnerne i Statfjord Øst samtykke til et nytt prosjekt for økt utvinning.
Det er et såkalt gassløftprosjekt, som innebærer å injisere gass i produksjonsstrømmen nede i brønnen for å øke produksjonen. Gassen gjør at tettheten i væsken blir lavere, slik at oljen lettere kan hentes opp til overflaten.
Totalt skal prosjektet bidra til å øke de utvinnbare volumene på feltet med nærmere 25 millioner fat oljeekvivalenter, hvorav omkring 19,5 millioner fat er olje og 5 millioner fat er gass.
Oppstart er forventet snart, opplyser OD.
3,7 milliarder kroner
Oljedirektoratet har nå gitt Equinor tillatelse til å ta i bruk de nye innretningene knyttet til gassløftprosjektet.
Prosjektet består hovedsakelig av en ny gassløftrørledning fra Statfjord C og ut til de eksisterende havbunnsrammene og re-boring av brønner til nye lokasjoner, komplettert med gassløft.
– OD anser gassløftprosjektet på Statfjord Øst som et viktig prosjekt for å øke utvinningen og verdiskapingen fra feltet. Prosjektet vil bidra til god ressursforvaltning og forlenget levetid fram mot 2040, sier Inger Ubbe, fungerende underdirektør i Lisensforvaltning, i meldingen.
De totale investeringene for gassløftprosjektet er anslått til 3,7 milliarder kroner.
Petoro, Vår Energi, Inpex Idemitsu og Wintershall Dea er partnere i utvinningstillatelsene.
Siden gassløftprosjektet medfører en vesentlig endring til utbyggingsplanen for feltet (PUD), er det behandlet og godkjent av myndighetene.
Forlenget levetid
Statfjord Øst er et satellittfelt knyttet til Statfjord, det største oljefeltet gjennom tidene på norsk sokkel, med nesten 9 milliarder fat olje og gass. Så langt er det produsert nesten 6 milliarder fat fra hovedfeltet og satellittfeltene, og feltet har allerede en utvinningsgrad uten sidestykke på norsk sokkel.
Hele feltet gjennomgår nå en større omlegging, etter at det i 2019 ble bestemt å forlenge levetiden til feltet i stedet for å stenge ned den første av plattformene i fjor.
Produksjonen startet i 1979, og fremdeles er planen å produsere i opptil 18 år til. Selv om produksjonskurven i dag er langt fra nivået fra feltets topproduksjon, skal det fortsatt hentes ut betydelige mengder, selv om det nå er snakk om noen millioner fat som gjenstår, ikke milliarder.
For å få det til skal de blant annet bore 100 nye produksjonsbrønner og teste nye metoder for å hente ut olje og gass fra de vanskelige reservoarene på feltet.