energi
Johan Castberg-feltet har blitt 13 milliarder kroner dyrere siden i fjor
Planlegger likevel oppstart til neste år.
Partnerskapet i Johan Castberg-feltet, som består av Equinor, Vår Energi og Petoro, melder tirsdag morgen at investeringsanslaget for prosjektet har økt med nesten 13 milliarder kroner siden i fjor.
Prisen på utbyggingsprosjektet skal nå være oppe i 80 milliarder kroner.
Hovedårsaken er at overført arbeid fra Singapore til Norge var mer omfattende og komplisert enn de hadde regnet med.
Arbeidet som nå må gjøres innebærer blant annet demontering av 600 ventiler og å fikse dårlig overflatebehandling som har ført til rust.
I tillegg har ikke prosjektet hatt ventet framdrift. Planen om starte produksjonen fra feltet i fjerde kvartal neste år står likevel fast, opplyser operatør Equinor.
Mer omfattende arbeid
I 2022 ble Johan Castberg-skroget med boligkvarter fraktet fra Singapore til Stord for ferdigstillelse og installasjon.
Hovedårsaken til økningen i kostnadene i prosjektet det siste året skyldes at arbeidsmengden som ble overført til Stord har vært mer omfattende og komplisert enn estimert. Framdriften har heller ikke vært som forventet, skriver Equinor.
Til TU uttaler pressetalsperson, Gisle Ledel Johannessen, at arbeidet som gjenstår er variert.
– For eksempel er 600 ventiler demontert og sendt til overhaling. Et annet eksempel er områder med dårlig overflatebehandling som har gitt rust bak kabelgate. Da må vi fjerne kabelgate, preservere alt rundt, sandblåse, overflatebehandle på ny og sette kabelgate tilbake, forklarer han.
Har blitt 23 milliarder kroner dyrere totalt
På grunn av kostnadsutviklingen i markedet har kostnadene også økt for marine operasjoner, boring og komplettering.
Da plan for utbygging og drift ble levert i 2017 var kostnadsestimatet 57 milliarder kroner (i 2023-kroner). Det oppdaterte kostnadsestimatet for prosjektet er nå estimert til 80 milliarder kroner, en økning på 23 milliarder kroner.
Kostnadene for prosjektet har totalt økt med 15,5 milliarder kroner, i tillegg til en valutaeffekt på drøyt sju milliarder kroner.
Smitteverntiltak og redusert tilgang på arbeidskraft i forbindelse med covid 19-pandemien skal også ha rammet prosjektet, både i Singapore, der skrog og boligkvarter til produksjonsskipet ble bygget, og på norske verft som bygde modulene til produksjonsanlegget.
– Kostnadene øker på grunn av et større arbeidsomfang enn ventet og kostnadsøkninger i industrien, det tar vi på alvor. Men Johan Castberg er fortsatt et godt prosjekt med solid økonomi, sier Geir Tungesvik, konserndirektør for prosjekter, boring og anskaffelser i Equinor, i meldingen.
Feltet skal fortsatt ha en balansepris på rundt 35 dollar per fat.
Sveiseproblemene er løst
Da Johan Castberg-skroget ankom Norge og verftet til Aker Solutions på Stord i april 2022, var prosjektet halvannet år forsinket.
Årsaken var i hovedsak omfattende kvalitetsfeil i sveisene på skroget fra verftet i Singapore, i tillegg til feil i analyseprogram for utmattingsberegninger, som ble oppdaget i 2020.
Før skipet kunne fraktes til Norge, måtte selskapet gå over alle sveisene på skroget for å sjekke og reparere feil – og dokumentere at det er gjort, etter pålegg fra Petroleumstilsynet.
Til tross for dette mener tilsynsmyndigheten at det ikke er mulig å sikre at alle feil er oppdaget og reparert og at produksjonsskipet vil dermed måtte gjennomgå hyppigere inspeksjon og vedlikehold i drift enn ellers.
Equinor opplyser til TU at sveiseutfordringene i all hovedsak ble utbedret i Singapore, og at de ikke er årsaken til det økte arbeidsomfanget de melder om nå.
– Hovedårsaken til denne økningen er ikke sveiseutfordringene, men at arbeidsomfanget som ble overført fra Singapore til Stord var større og mer komplisert enn først antatt, sier Johannessen.
Også problemene med feil i analyseprogram for utmattingsberegninger er løst.
Sprekker med 29 prosent
Oppdaterte tall fra statsbudsjettet som ble lagt frem for et år siden viste at Johan Castberg-utbyggingen det siste året var blitt mer enn 2 milliarder kroner dyrere. Totalt sprakk prosjektet da med 9,5 milliarder kroner, en økning på 18 prosent fra prisen som var anslått i utbyggingsplanen.
Med den siste kostnadssprekken er prosjektet nå omkring 29 prosent dyrere enn anslått i utbyggingsplanen.
Equinor sier til TU at produksjonsskipet fortsatt ligger til kai hos Aker Solutions på Stord for ferdigstillelse.
Samtidig er havbunnsanlegg, rørledning, kontrollkabler, fleksible rørledninger og store rørsløyfer installert på feltet og koblet sammen. Kabler for permanent reservoarmonitorering er installert, det samme er oppankringssystemer for skip og stigerør.
Boreoperasjonene på feltet vil gjenopptas til våren neste år med boreriggen Transocean Enabler. Det skal totalt bores 30 brønner. Tidligere har riggen forboret 12 brønner.
I 2024 skal produksjonsskipet slepes til Barentshavet og kobles opp på feltet. Det skal først ligge i Klosterfjorden en periode for sjøprøver før det slepes til feltet.