energi

Går mot strømmen – investerer i ny svensk solcellefabrikk

Det nyopprettede Nordcell-konsernet planlegger en enorm solcellefabrikk i Nord-Sverige. Målet er å produsere 2,5 millioner solcellepaneler per år fra neste år.

Sånn her ser Nordcell Group for seg at den nye solcellefabrikken skal se ut.
Sånn her ser Nordcell Group for seg at den nye solcellefabrikken skal se ut.

Nordcell Group ble stiftet i januar 2023, men planen er at fabrikken i Nord-Sverige skal være i drift i første halvdel av 2025.

– Det høres ut som en ekstremt stram tidsplan?

– Vi er veldig trygge og føler oss komfortable med den tidsplanen, sier Vahid Toosi, grunnlegger og styreleder i Nordcell Group, til Ny Teknik.

Selskapet har vurdert et titalls mulige steder for fabrikken i Nord-Sverige. Nå står valget mellom to eller muligens tre, ifølge Toosi. Han vil ikke avsløre hva kandidatene er.

– Vi har kommet langt i dialogen med kommuner og grunneiere, sier han.

– Tar tre måneder å starte opp

Nordcell sikter mot en stor fabrikk som skal produsere 2,5 millioner solcellepaneler i året. Totalt vil panelene ha en maksimal effekt på 1,2 GW, noe som anslås å gi 1,5 TWh strøm hvert år når de er installert. Dette tilsvarer omtrent 1 prosent av Sveriges årlige strømforbruk.

En årlig kapasitet på 1,2 GW er en stor fabrikk i europeisk målestokk. Den største solcellefabrikken i Europa i dag er franske Recom Technologies med 3,2 GW, ifølge bransjeorganisasjonen Solar Power Europe.

Nordcell forventer å nå fullt produksjonsvolum i fabrikken allerede i 2025.

– Det tar omtrent tre måneder å skalere opp fra det første panelet til full produksjon, sier Toosi.

Produksjon av solceller er energikrevende, og i dag kommer mesteparten av verdens solcellepaneler fra Kina. Den drives stort sett av kullkraft.

Ved å produsere i Nord-Sverige, med fossilfri elektrisitet, forventer Nordcell at solcellepanelene vil gi 90 prosent mindre karbondioksidutslipp de som blir laget i Kina.

– Høyere kvalitet med dobbeltsidige paneler

Fabrikken heter Giga One og skal dekke hele prosessen fra silisium til wafere, celler og ferdige paneler. I første omgang skal rent silisium kjøpes inn og smeltes om til barrer i utlandet. Men på sikt er det meningen å kjøpe inn silisium og rense det i egen regi.

Nordcell planlegger å selge paneler for både tak- og bakkemontering. Det skal hovedsakelig produseres dobbeltsidige monokrystallinske silisiumsolceller.

– Vi ser ikke så stor etterspørsel etter paneler med bare en side. Selv for boligtak får du høyere kvalitet med dobbeltsidige paneler når du rammer inn med glass på begge sider. Det gir en tettere forsegling, sier Toosi.

Nordcell vil ikke avsløre hvor mye fabrikken forventes å koste, og heller ikke om selskapet har tilgang til den nødvendige kapitalen.

I en pressemelding om planene heter det imidlertid at fabrikken skal bli «verdens mest avanserte solpanelfabrikk», inspirert av halvlederindustrien.

– Vanskelig å starte i Europa

Den europeiske solcelleindustrien er i motvind for tiden, så å investere i Sverige er å gå mot strømmen. Flere produsenter har lagt ned virksomheten i Europa, og nylig skrev Ny Teknik om det sveitsiske selskapet Meyer Burger som flytter virksomheten fra Tyskland til USA.

Ifølge solcelleforsker Marika Edoff ved Uppsala universitet er det overkapasitet på verdensmarkedet for solcellepaneler.

– Det er mer produksjonskapasitet enn etterspørsel akkurat nå, noe som gjør det vanskelig å starte en ny fabrikk i Europa, sa hun til Ny Teknik i februar.

Folkene bak Nordcell Group

Vahid Toosi er styreleder i Nordcell Group. De øvrige styremedlemmene er Felix Olofsson, Hamid Toosi og Stefan Olofsson.

Vahid Toosi er også varamedlem i styret i selskapet Windon, som selger solcellepaneler og hjemmebatterier. Ny Teknik meldte nylig at selskapet også skal begynne å selge en vindturbin for hustak.

Toois er enig med Marika Edoff i at markedet er preget av overkapasitet.

– Men maskinparken i Europa er ganske gammel, det er en stor teknologisk gjeld. Vi kommer inn med ny topcon-teknologi med høy grad av automatisering og topp kvalitet. Det blir noe helt annet, sier han.

Topcon er en type solcelle der et ultratynt oksid brukes som et passiverende lag for å redusere tapet av elektroner. Selve solcellen består vanligvis av en fosfordopet (såkalt N-dopet) silisiumskive.

Artikkelen ble først publisert på Ny Teknik.

Powered by Labrador CMS