For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

Årdal er det siste stedet i den vestlige verden hvor det fortsatt produseres solceller. Nå er ordreboka tom. Fabrikksjef Anders Søreng har ikke gitt opp håpet om nye kunder.

Han tok over jobben i mars i fjor. I august raknet markedet. Noen uker senere måtte Søreng permittere alle ansatte.

På det meste jobbet over 220 personer med solcelle-produksjon her på Årdalstangen. Etter flere runder med permitteringer har mange gått over til naboen Hydro Aluminium.

– Det går ikke an å konkurrere med noen som får drive med minus hele tiden, sier hovedtillitsvalgt Steinar Fodnes. Overproduksjon i Kina gjorde at solcelle-prisene falt 30 prosent i fjor.

Veien framover er uviss for Norsun. De satser nå stort på en ny fabrikk i USA. Målet er at den også skal redde fabrikken i Årdal.

energi

Årdals kamp mot Kina

Powered by Labrador CMS