bygg

Energibruken vår faller

En undersøkelse for 2022 viser at energibruken per husholdning var rundt 13 prosent lavere enn i 2012, ifølge nye tall fra Statistisk Sentralbyrå (SSB).

Ifølge SSB-undersøkelsen har energibruken per kvadratmeter boligareal har gått ned fra 185 til 154 kWh.
Ifølge SSB-undersøkelsen har energibruken per kvadratmeter boligareal har gått ned fra 185 til 154 kWh.

Størst var endringen for fossile fyringsoljer, som har opphørt som følge av forbud fra 2020.

Forrige tilsvarende undersøkelse ble gjennomført for 2012, og det har vært en del endringer i energibruken til norske husholdninger i denne tiårsperioden. Fra 2012 til 2022 gikk energibruken per husholdning i gjennomsnitt ned fra henholdsvis rundt 20200 kWh til 17500 kWh.

I tillegg har energibruken per kvadratmeter boligareal har gått ned fra 185 til 154 kWh i denne perioden, tilsvarende 17 prosent.

Stadig færre fyrer med ved

I gjennomsnitt ble det brukt rundt 2066 kWh ved/pellets per husholdning i 2022, noe som er 36 prosent mindre enn 2012.

SSB påpeker at det har sammenheng med at stadig færre nybygde blokkleiligheter har vedovn. Rundt 85 prosent av våningshus (gårdshus) hadde lukket vedovn, mens dette gjaldt kun 13 prosent av blokkleilighetene.

SSB mener varmepumper i stor grad har tatt over for vedfyring.

– Avtagende forbruk av ved har vært avtagende siden 2012 noe som har sammenheng med at varmepumper har blitt mer populære.

Vedfyring har blitt supplement

Seniorrådgiver i SSB, Ann Christin Bøeng, peker på flere grunner til at stadig færre fyrer med ved.

– Det er veldig mye mer lettvint å skru på en varmepumpe enn å fyre med en ved. For de boligene som har installert vedovn ser vi at disse nå brukes mer som et supplement når det er ekstra kaldt, sier hun.

Hun påpeker også at oppvarming med varmepumpe er rimeligere enn både elektrisk fyring og vedfyring med mindre man har gratis tilgang til ved.

Flere bevisste eget strømforbruk

Det er flere grunner til at forbruket per husholdning har gått ned.

– Vi har over tid fått et noe varmere klima. Samtidig er det flere enslige enn før, og vi har også flere blokkleiligheter som i snitt bruker mindre energi per kvadratmeter enn eneboliger, sier Bøeng.

Strengere byggtekniske forskrifter og et mer bevisst strømforbruk har også gitt utslag, tror seniorrådgiveren.

– Man er flinkere til å etterisolere. Jeg tror også at energikrisen noen år tilbake kan ha ført til at folk ble mer bevisste eget strømforbruk. Nå er det jo også mulig å bruke strømstyreapper og skru av oppvarming når man ikke er hjemme, legger hun til.

Powered by Labrador CMS