Fylkesveier

Vestland skal bruke 500 mill på fylkesveiene de tre neste årene

Fylkestinget har vedtatt å bruke 500 millioner kroner ekstra de neste tre årene. De første 90 millionene skal brukes nå.

Fylkesveiene i Vestland skal få ekstra vedlikehold for 500 millioner kroner.
Fylkesveiene i Vestland skal få ekstra vedlikehold for 500 millioner kroner. Illustrasjonsfoto: Vestland fylkeskommune
Bjørn Olav AmundsenBjørn Olav Amundsen– Journalist
14. mars 2023 - 22:53

– Nå starter storsatsingen på utbedring og vedlikehold av veiene i fylket, sier fylkesordfører Jon Askeland i en pressemelding.

Fylkestinget har vedtatt å fordele de 90 millionene med 28 millioner til bruer og fergekaier, 40 millioner til nytt dekke og veioppmerking, og 22 millioner til veiutstyr, miljø og andre tiltak. I 2024 er 200 millioner avsatt, og 210 millioner i 2025.

Raske tiltak

– Vedlikeholdsetterslepet vårt er rekordstort og kan gå ut over trafikksikkerheten. Det haster med å komme i gang. Nå får vi raske tiltak som punktutbedringer, utbedring av flaskehalser på veinettet og kritisk bruvedlikehold. Det skjer i samsvar med prioriteringene vi har gjort i regional transportplan og i god dialog med kommunene, sier Askeland i pressemeldingen.

Den konkrete fordelingen av de ekstra pengene i 2024 og 2025 blir behandlet i forbindelse med budsjettet for de aktuelle åra. Foreløpig er det lagt opp til en fordeling av 200 millioner i 2024 og 210 millioner i 2025. I 2024 er det planlagt en fordeling med 90 millioner til vedlikehold av bru/fergekaier, 41 millioner til dekkelegging og 69 millioner til veiutstyr, miljø og andre tiltak.

I 2025 er fordelingen 124 millioner til bru/fergekaier, 14 millioner til dekke og 73 millioner til veiutstyr, miljø og andre tiltak.

– Innen utgangen av 2025 skal vi ha brukt opp hele den ekstra tildelingen på 500 millioner kroner. Målet er at forfallet på fylkesveinettet skal stoppe, veiene skal være åpne og trygge å reise på, og sikret og tilpasset framtidige klimaendringer, sier fylkesordfører Jon Askeland i meldingen.

Østerdalen 20250903. Anlegg Øst Entreprenør bygger fem km. ny riksvei, hvorav tre km blir ferdig åtte måneder før fristen. Skuffen til gravemaskinen viser hvor høyt veilegemet blir til slutt.
Les også:

3000 meter riksvei blir ferdig åtte måneder før planen

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.