energi

Strømprisen i Norge har ikke vært lavere siden 2007

Årsak: Høye temperaturer, mye vind og vann.

Strømprisen før avgifter og påslag er i år under halvparten av det den var i fjor.
Strømprisen før avgifter og påslag er i år under halvparten av det den var i fjor. Foto: Audun Braastad/NTB Scanpix
Ina AndersenIna Andersen– Journalist
31. jan. 2020 - 08:32

Den gjennomsnittlige strømprisen for januar er den laveste på 13 år, opplyser kraftbørsen Nord Pool.

Strømprisen for Oslo ble i januar beregnet til 24 øre per kilowattime (kWh) uten moms og påslag. Til sammenligning var snittprisen i Oslo for årets første måned i fjor over dobbelt så høy, 55 øre per kWh.

Også resten av landet hadde lave gjennomsnittlige strømpriser i januar. Kristiansand og Bergen endte på 24 øre per kWh, mens Molde, Trondheim og Tromsø endte på 23 øre per kWh.

– Vi beregner strømprisene for hver time hver dag, og strømprisene reflekterer situasjonen i markedet, sier kommunikasjonsdirektør Stina Johansen i Nord Pool.

Lav vannstand i Blåsjø, det største kraftmagasinet i Norge. Anlegget ligger på grensen mellom Rogaland og Agder og består av flere dammer, demningen på bildet ligger i Førreskardammen.
Les også:

Rekordlite vann i magasinene i Sør-Norge – strømprisen kan øke

Høyere temperatur

Strømprisen regnes ut etter tilbud og etterspørsel i markedet – samt hvor mye kraft som kan flyttes fra ett område til et annet.

I det nordiske kraftmarkedet er vær og temperatur viktige faktorer. I januar har temperaturen vært mellom 3 og 6 grader over gjennomsnittet for de siste 20 årene i hele landet.

Samlet strømforbruk i Norge var 12,6 TWh i januar i år, mot 14,6 TWh samme måned i fjor.

Mye vind og velfylte vannmagasiner

Strømprisene påvirkes også av hvor mye vann det er i vannmagasinene, og i januar har det vært mye nedbør.

Tall fra Norges vassdrags- og energidirektorat viser at fyllingsgraden i de norske vannmagasinene ved utgangen av uke 4 ligger på 62,2 prosent, som er 2,4 prosentpoeng høyere enn medianen for samme tidspunkt de siste 20 årene.

– Samtidig som det har vært mildt og vått – har det også i perioder vært mye vind, så vi har importert vindkraft fra både Sverige, Danmark og Tyskland, sier Johansen.

Det kan bli høye strømpriser i både Sverige og Norge denne sommeren.
Les også:

Kjernekraft-trøbbel kan smitte over til Norge: – Ser uvanlig dyrt ut