energi
Stortinget vil gjøre det lettere for flytende havvind. Baner vei for Equinors Trollvind
Ved å tildele oljeselskapene havvindareal uten konkurranse, vil Stortinget gjøre det lettere å bygge ut flytende havvind. Agder Energi mener konkurranse må være hovedregelen.
Mens andre land bygger ut havvind i raskt tempo, er det i Norge bare åtte turbiner til havs. De er satt opp av Equinor for å levere kraft til Gullfaks- og Snorrefeltet.
Men nå ønsker Stortinget fortgang.
En nær samlet energi- og miljøkomité åpner for å gi oljeselskapene en snarvei til havvindutbygging.
– Vi mener vi må kunne direkte tildele havvind-areal til operatører på norsk sokkel, sier Ove Bernt Trellevik fra Høyre, som har vært saksordfører for saken, til Teknisk Ukeblad (TU).
Store penger på spill
Det innebærer at oljeselskapene vil kunne få tildelt areal og konsesjon til å bygge ut havvind, uten å gå den lange veien om åpningsprosesser og konkurranse.
Forutsetningen er at kraften brukes til å elektrifisere norske olje- og gassinstallasjoner, blant annet for å kutte utslipp.
Alle partiene fra Høyre til SV støtter forslaget:
– Direkte tildeling av areal er viktig for at vi skal kunne pålegge oljeselskapene å bygge ut havvind, sier Lars Haltbrekken i SV.
For oljeselskapene står det store penger på spill. Regjeringen vil elektrifisere norsk sokkel. Samtidig har både gass- og strømprisene skutt i været. Det gjør det mer lønnsomt for oljeselskapene å erstatte egne gassturbiner med havvind og spare CO2-avgift.
Først i køen står Equinor, som har store planer om havvind på Trollfeltet utenfor Bergen. De ønsker å sette opp nærmere hundre flytende havturbiner for å elektrifiser Troll og Oseberg-feltene, som i dag får kraft fra gassturbiner.
Regjeringen skeptisk
Trellevik i Høyre er svært positiv til Equinors planer.
– Så lenge krafta skal gå til petroleumssektoren, må man kunne tildele direkte, slik at man kan komme fortere i gang med å elektrifisere sokkelen, sier Trellevik.
Også Arbeiderpartiets Marianne Sivertsen Næss er positiv:
– Vi støtter en utbygging av Trollvind og vil gjøre det vi kan for å sikre fremdrift, sier hun. Hun tror formuleringen Stortinget har kommer fram til, vil være til hjelp i så måte.
– Samtidig skal vi passe på at prosjektet videreutvikles på best mulig måte.
Regjeringen har på sin side uttalt seg skeptisk til direkte tildeling av areal.
– Etter en eventuell åpningsbeslutning må området lyses ut, og det må gjennomføres en konkurranse om arealet, sa statssekretær Elisabeth Sæther (Ap) i Olje- og energidepartementet til TU i juni.
Vi håper jo at direkte tildeling av areal vil få fortgang på delelektrifisering av sokkelen med havvind
Med en slik prosess vil det være vanskelig for Equinor å holde tidsplanen for Trollvind, som innebærer at vindparken skal være ferdig i 2027.
– Om man la petroleumsloven til grunn, og ikke havenergiloven, ville man antakelig kunne direktetildelt areal allerede, sier Trellevik til TU.
Elektrifisering av Ekofisk?
Trellevik legger vekt på at direkte-tildelingen også gjør det mulig for andre oljeselskaper å komme i gang med flytende havvind. Han håper det vil gjøre at oljeselskapene får fram flere prosjekter som Trollvind.
ConocoPhillips, som er operatør for Ekofisk og Eldfisk, har fortalt at også de vurderer elektrifisering med bruk av havvind.
Trellevik er selv er fra Øygarden utenfor Bergen, hvor det er problemer med for lite kapasitet i kraftnettet. Han håper Trollvind også kan bedre kraftsituasjonen på land.
Agder Energi: – Skeptisk
TU har tidligere skrevet om skepsis til direktetildeling. Frykten er at det vil gi oljeselskapene et fortrinn, på bekostning av andre som vil etablere seg i havvindindustrien.
– Jeg vil at det skal gå hurtig, men jeg vil også at alle skal kunne by på å tilby strøm for elektrifisering av sokkelen, sier Steffen Syvertsen, konsernsjef i Agder Energi, som ønsker å konkurrere innen både bunnfast og flytende havvind.
Syvertsen tror at en åpen konkurranse er best for både leverandører og utbyggere.
– Oljeindustrien har jo hatt et anstrengt forhold til fiskerinæringen, så jeg tror alle er tjent med at de nye aktørene også blir med i prosessen.
Andre aktører har luftet bekymringer for at Trollvind skal legge beslag på all leverandørkapasitet i Norge. Syvertsen er ikke så bekymret for det.
– Når man skal bygge ut bunnfast havvind i Nordsjøen, er det om å gjøre å få internasjonale aktører til å etablere seg i Sør-Norge. Derfor er det viktigste å få utlyst store områder raskt, så det blir attraktivt å etablere seg eller starte opp. Så dette kan være bra for å få leverandører hit.
Bør ikke ekskludere Equinor senere
I lukkede rom har enkelte også luftet tanken om at Equinor bør utelukkes fra konkurransen om Sørlige Nordsjø II dersom de får en hurtigfil til å bygge ut Trollvind. Syvertsen vil imidlertid ikke ekskludere noen:
– Jeg tror det beste er at de flinkeste aktørene med det beste tilbudet vinner. På samme måte som det bør være flere aktører på Trollvind, bør det også det på Sørlige Nordsjø II, sier han.
I sitt høringssvar skriver Agder Energi at «en åpen konkurranse vil legge til rette for utvikling av havvind på like vilkår uten å gi enkeltbedrifter særfordeler» og at fremtidige havvindområder bør underlegges like rammevilkår og det samme skatteregimet.
Også vindkraftforeningen Norwea er skeptiske til å fravike konkurranseprinsippet:
«Norwea er i utgangspunktet positive til Trollvind og en rask realisering av dette prosjektet, men vi mener at hovedregel må være konkurranse om tildeling av områder for å sikre et aktørmangfold fremover», skriver seniorrådgiver Arne Jakobsen til TU.
I en høringsuttalelse itl Stortinget skriver imidlertid Norwea at de er åpen for direkte tildeling av konsesjoner «dersom kraften kun er forbeholdt elektrifisering av oljeinstallasjoner.»
– Konkurranse kan gi «skinnprosesser»
Trellevik mener derimot at slike konkurranser kan utvikle seg til «skinnprosesser».
– Ved elektrifisering av oljefelt vet vi at lisenspartnerne uansett sitter på flere sider av bordet og har kontroll på de fleste kontraktene. Så jeg er litt redd for at den typen utlysninger bare vil forsinke prosessene, sier Trellevik.
– Vi må ha flere aktører med. Det er ikke meningen at Equinor skal ha all flytende havvind i Norge. Men vi tror det vil være bedre å være tydelig i forbindelse med tildelingene om at man ønsker et mangfold av aktører på norsk sokkel, sier han.
En som er svært fornøyd med Stortingets vedtak er administrerende direktør i Entreprenørforeningen Bygg og Anlegg:
– Alt som kan få fart på havvindutbyggingen i Norge er av det gode, både for klima og kraftpriser. Derfor er stortingets ja til å la oljeselskapene komme i gang med å elektrifisere sokkelen med havvind raskt et bra politisk vedtak. Entreprenørene er klare for å gjøre jobben med å få på plass all infrastrukturen som trengs, både for å få vindturbinene opp og kraften i land. Her ligger det store oppgaver i tiden som kommer, sier han.
Forslaget er vedtatt av energi- og miljøkomiteen og skal behandles av Stortinget tirsdag 6. desember. Equinor har ikke besvart TUs henvendelse fredag.