Forsvar

Storbritannia sender hangarskip til Nord-Atlanteren

Storbritannia skal sende en hangarskipsgruppe til Nord-Atlanteren, sier statsminister Keir Starmer.

Storbritannia har to hangarskip. Dette er HMS Prince of Wales med 24 britiske og italienske F-35B-kampfly på dekk i forbindelse med øvelsen Neptune Strike 25-4 i november 2025.
Storbritannia har to hangarskip. Dette er HMS Prince of Wales med 24 britiske og italienske F-35B-kampfly på dekk i forbindelse med øvelsen Neptune Strike 25-4 i november 2025. Foto: LPhot Helayna Birkett/UK MOD © Crown copyright 2026
14. feb. 2026 - 20:10

Starmer kunngjorde på sikkerhetskonferansen i München lørdag at hangarskipsgruppa skal sendes til Nord-Atlanteren som en styrkedemonstrasjon mot russiske trusler i Arktis.

- Jeg kunngjør i dag at Storbritannia sender hangarskipsgruppa til Nord-Atlanteren og Det høye nord i år for å operere sammen med USA, Canada og andre Nato-allierte, sa Starmer.

Hangarskipsgruppa omfatter marinefartøyer, jagerfly, helikoptere og flere tusen personell fra marine, hær og flyvåpen.

Også Frankrike har tidligere varslet at de skal en hangarskipsgruppe til Nord-Atlanteren. 

– Konkurransedyktig energi og forutsigbare rammebetingelser kan skape investeringer og styrke Europas industri, sier Hydros konsernsjef Eivind Kallevik
Les også:

Hydro: Slo forventningene