Innbyggere i Texas har betalt 28 milliarder dollar (234 milliarder kroner etter dagens valutakurs) mer for strøm de siste 20 årene enn om markedet ikke hadde blitt deregulert. I løpet av forrige ukes snøstorm steg prisene på enkelte tidspunkt til 9 dollar (75 norske kroner) per kWh, som ble sendt videre til forbrukere med variable priser.
ENERGI
Staten ble rammet av strømkrise. Fritt elmarked har kostet innbyggerne milliarder, ifølge analyse
Under snøstormen nylig, nådde den variable strømprisen 75 kroner kWh – nesten 100 ganger normalen.

Eithan Colindres og familien måtte ta på yttertøy inne i leiligheten i Houston etter at strømmen forsvant under uværet sist uke. Foto: Brett Coomer/Houston Chronicle/AP/NTB
Kommentarsystemet er deaktivert
Kommentarsystemet leveres av en ekstern leverandør, og kan ikke lastes inn uten at informasjonskapslene er aktivert. Endre dine Personvern/cookies innstillinger for å aktivere kommentering.
