energi

Spania sier det skjedde en «hendelse» sekunder før gigantisk strømbrudd

19 sekunder før strømmen gikk i hele Spania og Portugal sist tirsdag, var det en «hendelse» i strømnettet, ifølge Spanias energiminister Sara Aagesen Muñoz.

En mann selger lommelykter og batteriradioer i Barcelona under strømbruddet.
En mann selger lommelykter og batteriradioer i Barcelona under strømbruddet. Emilio Morenatti/AP/NTB
5. mai 2025 - 13:03

Totalt var det tre tilfeller av strømavbrudd, men strømnettet klarte å håndtere to av dem. Det tredje tilfellet, som oppsto sørvest i Spania, ble imidlertid for mye.

Dermed gikk strømmen i hele Spania og Portugal, samt deler av Frankrike. Det tok mange timer før den kom på igjen på størsteparten av Den iberiske halvøy. Titusentalls mennesker ble stående fast i heiser og på t-baner og tog, og minst sju personer døde.

Det etterforskes fortsatt akkurat hva som forårsaket strømbruddet, men både Spania og Portugal har utelukket cyberangrep.

Esrange Space Center i ødemarken utenfor Kiruna i Nord-Sverige kan bli helt sentral som oppskytningssted for europeisk romfart.
Les også:

Andøya på kartet: Europa skal frigjøre seg fra USA

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.