– Kameraene skal ha blitt satt opp av et utenlandsk firma og er avansert utstyr som blant annet fanger opp temperaturforskjeller og kan filme detaljert under svært krevende lysforhold og vær, skriver politiet i Finnmark i en pressemelding.
En huseier skal ha sagt ja til å ha kameraene på veggen sin, men ifølge politiet var vedkommende forledet til å tro at forhåndsgodkjent av Equinor.
– Vår etterforskning har også avdekket at andre huseiere i området skal ha blitt kontaktet av selskapet og tilbudt betaling for å ha disse kameraene montert opp, sier politiadvokat Anja Mikkelsen Indbjør i pressemeldingen.


Kameraene ble montert i begynnelsen av januar, ifølge politiet.
PST orientert
Politiet har nå pålagt huseieren å fjerne kameraene.
– Hva som har vært formålet med overvåkingen, er for tidlig å si noe om. Politiet jobber etter flere hypoteser, deriblant ønske om å oppnå økonomisk fordeler ved tidlig varsling av hendelser, industrispionasje med mer, sier politiadvokaten.

– Men vi kan heller ikke se bort ifra at informasjon fra slike kameraer kan bli brukt til annen type alvorlig kriminalitet.
Politiets sikkerhetstjeneste (PST) bekrefter at de er orientert.
– Vi er orientert om det forholdet, sier seniorrådgiver Eirik Veum til Dagbladet.
Innbygger varslet
Det var en bekymret innbygger som varslet politiet om kameraene.
– Vi ønsker også å komme i kontakt med andre som eventuelt har fått lignende forespørsler om å få montere slikt overvåkingsutstyr på huset, og ber de ta kontakt med politiet.
Ifølge regionavisen Nordlys er det snakk om kameraer som koster over 100.000 kroner stykket av typen FLIR FC-304-O. Det er et termisk sikkerhetskamera laget for fastmontert overvåking og perimeterbeskyttelse. Det betyr at det får gode resultater i mørke, røyk, tåke og dårlige lysforhold der vanlige kameraer sliter.
– Det er dyrt, avansert kamerautstyr, sier politiadvokat Anja Mikkelsen Indbjør til VG.
Ifølge politiet ble bildene fra kameraene sendt ut av landet som en livestream direkte til det italienske selskapet som selger informasjon.
Politiet har foreløpig ikke vært i kontakt med det italienske firmaet eller italienske myndigheter. og vet ikke hvem som er kunder av selskapet.
Equinor kjenner saken
Equinor, som driver gassanlegget på Melkøya utenfor Hammerfest, sier at de er i dialog med politiet.


– Vi er kjent med saken og har dialog med politiet. Equinor er opptatt av sikring av vår infrastruktur, sier pressetalsperson Gisle Ledel Johannessen i Equinor til NTB.
– Vi er glad for å se at politiet i Finnmark følger med på og aksjonerer på aktivitet de anser som mistenkelig rundt Melkøya, sier Johannessen.

Kreftgass: Staten anmelder Equinor





