Olje og gass

Ombygging av Edvard Grieg skal gjøre det lettere å bygge ut små oljefelt

Plattformen modifiseres for flere hundre millioner kroner.

Edvard Grieg-plattformen.
Edvard Grieg-plattformen. Foto: Lundin
16. okt. 2018 - 16:22

Rosenberg i Stavanger har fått oppdraget med å modifisere Edvard Grieg-plattformen i Nordsjøen. Kontrakten sikrer på det meste arbeid til 150 personer.

Det er Lundin Norway og lisenspartnerne i lisens PL338 som har gitt Rosenberg WorleyParsons oppdraget med modifikasjonsarbeid på Edvard Grieg-plattformen for å klargjøre den for å ta imot og prosessere olje og gass fra nærliggende felt, ifølge en pressemelding fra Lundin Norway.

I første omgang er det funnene Luno II og Rolvsnes som skal kobles opp til Edvard Grieg.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Teknisk Ukeblad Media
Slik har TU dekket elbil-revolusjonen

Arbeid til første kvartal 2021

Kontrakten er verdt flere hundre millioner kroner, og Rosenberg WorleyParsons varsler nå ytterligere ansettelser som følge av oppdraget.

– Jeg lovet vel at vi skulle passere over 1.000 ansatte innen året var omme, og det kommer vi til å gjøre, sier direktør Jan T. Narvestad i til Stavanger Aftenblad.

Kontrakten omfatter ingeniørtjenester, innkjøp og oppkoblingsarbeid offshore. Arbeidet med stålstrukturer, rør og nødvendig materiell starter umiddelbart, mens installasjonsarbeidet offshore starter i løpet av første halvår neste år. Arbeidet ventes å være avsluttet i løpet av første kvartal 2021.

Lettere å bygge ut mindre felt

– Arbeidet med å forberede Edvard Grieg-plattformen for å kunne ta imot olje- og gass fra nærliggende felt er svært viktig for oss. Det sikrer både en god anvendelse av den infrastrukturen vi allerede har i plattform og eksportrør, og det gjør oss i stand til å kunne bygge ut mindre felt i området på en lønnsom måte, sier administrerende direktør i Lundin Norway, Kristin Færøvik.

I tillegg til egen produksjon, prosesserer Edvard Grieg i dag hydrokarboner fra Ivar Aasen-feltet. Det forberedes dessuten for fremtidig innfasing av ytterligere satellittfelt, opplyser Lundin.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.