Samferdsel

Anbefaler å skrote Nord-Norgebanen: – Vil koste over 280 milliarder kroner

– En utbygging av en Nord-Norgebane vil både gi dårlig samfunnsøkonomisk lønnsomhet og negative virkninger for natur og miljø, klima og reindrift, sier jernbanedirektør Knut Sletta.

Jernbanedirektør Knut Sletta sier de ikke anbefaler en ny Nord-Norgebane.
Jernbanedirektør Knut Sletta sier de ikke anbefaler en ny Nord-Norgebane. Foto: Gorm Kallestad/NTB
27. sep. 2023 - 12:25

Jernbanedirektør Knut Sletta sier de ikke anbefaler en ny Nord-Norgebane mellom Fauske og Tromsø, med trase til Harstad.

– En utbygging av en Nord-Norgebane vil både gi dårlig samfunnsøkonomisk lønnsomhet og negative virkninger for natur og miljø, klima og reindrift, sier Sletta.

En full utbygging av strekningen, med arm til Harstad, vil koste over 280 miliarder kroner, ifølge direktoratet. Det er en kraftig økning fra den beregnede kostnaden for fire år siden, som var på 133 milliarder kroner. 

Utbygging av strekningen kun mellom Fauske og Tromsø (uten Harstad) vil koste over 234 milliarder kroner, ifølge direktoratets beregninger. 

Her er den forventede kostnaden for de ulike konseptene, ifølge Jernbanedirektoratet: 

Oversikt over kostnaden for de ulike konseptene. Foto:  Skjermbilde fra Jernbanedirektoratets fremlegging
Oversikt over kostnaden for de ulike konseptene. Foto:  Skjermbilde fra Jernbanedirektoratets fremlegging

Klimagassberegningene vil aldri nedbetales i analysen som går over 75 år, konkluderer direktoratet. 

– Tynt befolket og store avstander

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård var tilstede i Narvik for å få rapporten onsdag. Han fikk to rapporter: Jernbanedirektoratets KVU for Nord-Norgebanen, samt en mer helhetlig KVU for transport i Nord-Norge. 

– Regjeringen vil utvikle Nord-Norge for fremtiden, og gode løsninger for transport er grunnleggende. Det er hentet inn mye data, kjørt mye beregninger og gjort mange vurderinger. Jeg skal nå sette meg inn i vurderingene, sier Nygård.

Han sier at KVU-ene ser langt fram i tid, og gir strategiske forslag som må vurderes. 

– De faglige anbefalingene vil kunne danne grunnlag for videre vurdering. Nord-Norge er tynt befolket og med stor avstand mellom tettsteder. Vi må se helheten for folk og næringsliv, sier Nygård. 

Han sier han ikke kan gå nærmere inn i vurderingene på nåværende tidspunkt. KVU-ene skal nå ut på høring. 

– Jeg regner med at det blir en stor samfunnsdebatt om disse utredningene, sier han. 

Utredning av transportløsninger i Nord-Norge og Nord-Norgebanen

  • Konseptvalgutredningene om transportløsninger i Nord-Norge og Nord-Norgebanen skal gi innsikt i behov, kostnader og samfunnsnytte løsningene vil føre med seg. Det skal også gi innsyn i hvilke virkninger ulike konsepter har for samfunnssikkerhet og beredskap, urfolks interesser og rettigheter, klima, natur og miljø.
  • Statens vegvesen og Jernbanedirektoratet legger de to konseptvalgutredningene ut på offentlig høring. I tillegg starter arbeidet med ekstern kvalitetssikring av en uavhengig konsulent (KS1).

  • Videre prosess blir når Nasjonal transportplan 2025-2036 legges frem våren 2024. Deretter vil regjeringen gjennomføre et konseptvalg i løpet av 2024. 

Vil styrke Ofotbanen og Nordlandsbanen

Jernbanedirektoratet går altså heller inn for å styrke de eksisterende jernbaneforbindelsene. 

– Vi anbefaler en betydelig styrking av de eksisterende jernbaneforbindelsene til og fra Nord-Norge. Nordlandsbanen og Ofotbanen er en viktig del av transportsystemet, sier Sletta.

Sletta la frem konklusjonen av direktoratets utredning på et arrangement i Narvik onsdag. Jernbanedirektoratet fikk oppdraget i februar 2022. KVU-en ble laget etter støtte i Stortinget fra Ap, Senterpartiet, SV og Frp.

Direktoratet har utarbeidet kostnadsestimater for en helt ny trase mellom Fauske og Tromsø, med trase til Harstad, og sammenlikner dette med tre andre løsninger:

  • Styrke dagens Ofotbane og Nordlandsbane: Dette innebærer blant annet kapasitetsøkning på banen, og delelektrifisering av Nordlandsbanen. Investeringskostnaden beregnes til 14,77 milliarder kroner. 
  • Bygge jernbane mellom Fauske og Tromsø, altså uten traséen til Harstad: Kostnaden beregnes til 234,52 milliarder kroner.
  • Bygge jernbane mellom Narvik og Tromsø: Kostnaden beregnes til 111,22 milliarder kroner.

     

«Dersom mennesker oppholder seg i et område der massene glir ut eller raser kan de miste livet (...)», står det i analysen VG har fått tilgang til.
Les også:

Bane Nor visste at det var fare for store skader ved ras

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.