Forsvar

Nord-Korea skal ha skutt opp rakett

Nord-Korea har skutt opp en ballistisk rakett, ifølge både Sør-Korea og Japan. Det skal dreie seg om en mellomdistanserakett.

2. apr. 2024 - 07:19

Ifølge det sørkoreanske forsvaret skjedde oppskytningen på østkysten.

Den japanske kystvakten opplyser at et prosjektil trolig er en ballistisk rakett fra Nord-Korea. Den skal ha havnet i sjøen. Også landets regjering melder om den angivelige oppskytningen. Statsminister Fumio Kishida har allerede kommet med en formell protest på handlingen.

Ifølge det sørkoreanske forsvaret virker det til å mellomdistanserakett.

Oppskytningen føyer seg inn i rekken av våpentester som har hevet spenningen i regionen. Dette er den første kjente oppskytningen siden 18. mars. Da var Nord-Koreas leder Kim Jong-un til stede under en øvelse med artillerisystemer som skal kunne nå Sør-Koreas hovedstad Seoul.

Statsminister Jonas Gahr Støre tok en øl sammen med Storbritannias statsminister Keir Starmer på takterrassen på hotellet etter å ha vært på middag på Amalienborg slott onsdag kveld. Statsminister Jonas Gahr Støre deltar på høstens EPC-møte sammen med statsledere fra nærmere 50 europeiske land.
Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Les også:

Norge og Storbritannia inngår forsvarsavtale: : Vil lage kombinert fregattflåte

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.