MOBIL

Nokia nedgradert igjen

Ratingbyrået Fitch Ratings er ikke nådige, og sender Nokia ned på "junk".

Nokia har slitt lenge med både økonomi og salgstall, og presenterte som ventet røde tall for første kvartal i år. Dette har ført til at de forrige uke ble nedgradert av flere kredittratingbyråer, og unngikk såvidt "junk" - eller søppelstempelet, om du vil.

Men det skulle ikke vare lenge. I kjølvannet av kvartalsresultatene har Fitch Ratings sendt produsenten ned på søppelnivået, og hevder Nokia kan være tom for penger i løpet av 18 måneder.

Omstrukturering

Nokia-sjef Stephen Elop har tidligere begrunnet nedgangen med at selskapet er midt i en omfattende omstillingsfase i overgangen fra Symbian til Windows Phone som hovedsatsingsområde, samtidig som konkurransen er blitt hardere i lavere prisklasser, der Nokia lenge har dominert markedet.

Produsentens Lumia-telefoner får blandet mottakelse. I USA selger de unna mer enn forventet, mens Storbritannia og flere andre europeiske land har hatt et mer lunkent salg. Her i Norge er toppmodellen Lumia 800 en av de mest solgte telefonene hos blant annet NetCom.

Kilde: Ifpress

Les mer om:
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.