I januar i år ble deler av veiskråningen mot Snåsavatnet vasket ut over cirka 700 meters lengde, mellom Oldervika og Vegset i Snåsa i Trøndelag.
Vegvesenet har brukt mye tid og krefter på å finne ut hvordan veien kan repareres uten at det skaper nye problemer.
Men mandag 19. mai starter arbeidene med å gjenoppbygge nordgående kjørefelt, skriver Statens vegvesen i en pressemelding.
Veien blir helt stengt mellom klokka 19 og 07 de nettene som arbeidene pågår. Det vil ta cirka tre måneder.
Entreprenør Veidekke skal forsterke erosjonssikringen med større sprengstein. Det vil redusere risikoen for framtidig utvasking, heter det i meldingen.
– På grunn av dårlige grunnforhold har denne utbedringen vært nøye planlagt i samarbeid med Multiconsult. Det er avgjørende at arbeidene som skal utføres ikke forverrer områdestabiliteten ytterligere, samtidig som vi får et varig og robust resultat, sier byggeleder Steinar Bardal i Statens vegvesen i meldingen.
Han forteller at det blant annet er gjennomført radarskanning av sjøbunnen og gjort grundige geotekniske vurderinger. Det er både leire og kvikkleire i grunnen i dette området.
– Maskiner og utstyr må stå og arbeide fra sørgående kjørefelt. Dette medfører at E6 må helstenges mens det arbeides, sier Bardal i meldingen.
E6 blir stengt fra klokka 19 til 07 alle netter hele uka, med unntak av natt til søndag.
Omkjøring blir via fylkesvei 17 og fylkesvei 760.
Vegvesenet anser at en tunnel er den eneste permanente løsningen for E6 Langnesberga mellom Vegset og Snåsakroa.

