Det kan bli nærmere 40 grader steder i Italia, Spania, Portugal, Frankrike, Hellas og land rundt Middelhavet.
– For nordmenn som reiser i Europa, er det smart å følge med på farevarsler og følge nasjonale anbefalinger i landet man har reist til, sier vakthavende meteorolog Geir Ottar Fagerlid på Meteorologisk institutt.
På nettstedet MeteoAlarm kan man finne farevarsler og råd. Nettstedet lages av meteorologiske institutt i Europa.
Farevarsler i flere land
På MeteoAlarm er det oransje og gule varsler for høy temperatur i deler av Spania og deler av Frankrike. Men mange områder har ikke farevarsel.
– Det er mest av farevarsler for temperatur rundt Hellas, Romania, Kroatia og Italia. Det er også relativt varmest der i forhold til det som er vanlig.
Virkelig alvorlige farevarsler vil nå rødt nivå, og det er foreløpig få røde farevarsler, melder meteorologen.
– Hetebølger vil nok føre med seg økt sjanse for skogbranner, legger han til.
Tordenvær kan bli mer alvorlig i Mellom- og Sør-Europa enn Norge av høye temperaturer. Hvis tordenvær utvikler seg, bør man raskt søke ly, råder han.
Folk bes om å være inne
Det er ventet temperaturer på mer enn 40 grader på det høyeste i Spania, melder nyhetsbyrået DPA. Det er meldt varmest vær i Andalucia, og temperaturen kan bli høy i Zaragoza også.

.png)
I tre fjerdedeler av kommunene i Spania er det meldt en lav, medium eller høy helserisiko. Folk er oppfordret til å holde seg inne når dagen er varmest.
I Italia har helsedepartementet oppfordret folk til å holde seg inne om dagen i 21 byer. Varselet gjelder Roma, Milano og Venezia. Helsedepartementet har rådet folk til å holde seg inne mellom klokken 11 og 18, og til å være i avkjølte rom.
Hetebølge i over en uke
Lørdag er det meldt at en hetebølge når Portugal, og varmegradene kan overskride 40 grader i sør, Tagus og Deouro-dalene. Det skriver AFP.
En hetebølge har stått på i Frankrike i over en uke. Flere steder sør i landet har det blitt satt oransje farevarsel fredag, og flere regioner kan få det lørdag. I innlandet er det meldt inntil 39 grader.
De neste dagene er det varslet temperaturer på mer enn 40 grader i Hellas, blant annet i Athen.
Helseadvarsler har kommet i Kroatia, Bosnia og Serbia, og det har vært branner i Albania og Hellas.
– Planlegg godt
Utenriksdepartementet har ikke advart mot varmen, slik svenske myndigheter har gjort, men sier at de har høy terske for å sende ut reiseadvarsel.


– Nordmenn som skal feriere i disse landene, bør planlegge godt og tilpasse reisen sin etter forholdene. Det er viktig å følge råd og anbefalinger fra landets myndigheter, sier presskontakt Ane Haavardsdatter Lunde til NTB.
Hun oppfordrer folk til å sette seg inn i departementets reiseinformasjon og laste ned appen Reiseklar, hvor man kan registrere sin reise og motta relevant informasjon fra UD ved behov.
Helikopterhavari under testkjøring – ingen skadet