OLJE OG GASS

Statoil gir Technip kontrakt på fire milliarder

Statoil betaler Technip fire milliarder kroner for bygging av skroget til verdens største Spar-plattform.

STATOIL VALGTE TECHNIP: Skal bygge skrog til verdens største Spar-plattform.
STATOIL VALGTE TECHNIP: Skal bygge skrog til verdens største Spar-plattform.
11. juli 2012 - 16:56

Statoil gir franske Technip en intensjonsavtale på bygging av skroget til plattformen på Aasta Hansteen-feltet som ligger om lag 30 mil nordvest for Sandnessjøen.

Statoil anslår verdien av kontrakten til i overkant av fire milliarder kroner.

Plattformen blir verdens største av typen Spar, som er en sylinderformet flytende offshoreinstallasjon.

– Aasta Hansteen er starten på dypvannsutbygging i Norskehavet, og utbyggingen vil også kunne åpne opp for tilknytning til andre funn i samme område, sier Ivar Aasheim, direktør for feltutvikling på norsk sokkel i Statoil.

Skroget er første byggetrinn av denne plattformen. Deler av arbeidet vil starte i august. Plattformen skal leveres i desember 2015.

De utvinnbare reservene for Aasta Hansteen er foreløpig anslått til rundt 47 milliarder kubikkmeter gass, og 0,8 milliarder kubikkmeter kondensat.

Les også:

Forbereder seg på tøff riggkamp

Byr på fornyet Spar-konsept

Bygger Spar i Korea

Aasta Hansteen til Aker Solutions  

Share icon
Del

Kommentarsystemet er deaktivert

Kommentarsystemet leveres av en ekstern leverandør, og kan ikke lastes inn uten at informasjonskapslene er aktivert. Endre dine Personvern/cookies innstillinger for å aktivere kommentering.