flyalarm

Flyalarm hørt flere steder på Østlandet tirsdag morgen

Flyalarmen gikk i 7.45-tiden tirsdag morgen flere steder på Østlandet. Den ble utløst da en ansatt i sivilforsvaret trykket feil i et datasystem.

En tyfon, på folkemunne kalt flyalarm, på taket av Østbanehallen i Oslo. I fredstid tester Sivilforsvaret alle landets tyfoner to ganger i året, klokken 12 den andre onsdagen i januar og juni.
En tyfon, på folkemunne kalt flyalarm, på taket av Østbanehallen i Oslo. I fredstid tester Sivilforsvaret alle landets tyfoner to ganger i året, klokken 12 den andre onsdagen i januar og juni. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
24. feb. 2026 - 08:03 | Endret 24. feb. 2026 - 11:55

Flyalarmen gikk flere steder i Oslo og Akershus tirsdag morgen. Varslet som gikk av i åttetiden varte kun i noen få sekunder.

Alarmen var ikke varslet, og ble utløst som følge av en menneskelig feil.

Distriktssjef Eva Sjøholt Sandvik i Sivilforsvaret sier til TU at alarmen ble utløst av en ansatt som trykket feil i et datasystem. 

Var det noen som klønetrykket?

– Ja, dette er tester vi kjører daglig og det er noen som trykket feil i systemet da rutinesjekken ble utført, sier Sandvik. 

Hvordan sørger dere for at dette ikke skjer igjen?

– Vi går nå igjennom rutinene og ser på om det er noe vi kan forbedre for å sikre at dette ikke skjer igjen. 

Blir det aktuelt å legge om datasystemene?

– Det er et av tiltakene vi vil vurdere, fortsetter Sandvik. 

Oslo politidistrikt var tidlig ute og informerte om at tyfonanlegg-varslingen mange hørte ikke skyldtes noen alvorlig hendelse som medførte fare for befolkningen.

Presseansvarlig Morten Harangen i Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap sa til TU at tirsdag morgen de ikke kjente årsaken til alarmen.

– Men vi forstår godt at folk blir bekymret og beklager at det tok 20 min før vi fikk bekreftet hva som hadde skjedd. Vi forstår godt at det oppleves som lenge, sier Harangen.

Statsminister Jonas Gahr Støre tok en øl sammen med Storbritannias statsminister Keir Starmer på takterrassen på hotellet etter å ha vært på middag på Amalienborg slott onsdag kveld. Statsminister Jonas Gahr Støre deltar på høstens EPC-møte sammen med statsledere fra nærmere 50 europeiske land.
Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Les også:

Norge og Storbritannia inngår forsvarsavtale: : Vil lage kombinert fregattflåte

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.