Det viser årets vernepliktsundersøkelse, som over 6600 vernepliktige har besvart. 93 prosent opplever godt samhold mellom soldatene, 90 prosent sier de har hatt en lærerik tjeneste og 81 prosent har et godt inntrykk av Forsvaret.
– Det er en god løypemelding at et stort flertall trives i førstegangstjenesten, opplever godt samhold og mener tjenesten er lærerik, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) i en pressemelding.
29 prosent vurderer å søke videre tjeneste eller utdanning i Forsvaret.


Undersøkelsen viser også at 62 prosent er fornøyde med maten der de tjenestegjør, mens 43 prosent er fornøyde med måltidene under vakt- og turnustjeneste.
– Framover trenger vi flere ansatte, flere soldater i førstegangstjeneste og flere reservister. Det er en god løypemelding at et stort flertall trives i førstegangstjenesten, opplever godt samhold og mener tjenesten er lærerik, sier Sandvik.
– Tilbakemeldinger som denne undersøkelsen tar vi også med oss i arbeidet med å utvikle verneplikten videre for å styrke forsvarsevnen vår.
Hele 93 prosent av de spurte anbefaler førstegangstjenesten til gutter, mens 81 prosent anbefaler den til jenter. Kvinner svarer oftere enn menn at de vil anbefale førstegangstjenesten videre. Kvinner opplever også i større grad enn menn at tjenesten har vært lærerik og arbeidsoppgavene meningsfulle.

Luftforsvaret: : Vil innføre 16 måneders førstegangstjeneste for alle





