Equinor

Equinors driftsresultat på snaue 60 mrd. i fjerde kvartal: Varsler store kostnadskutt 

Oljegiganten Equinor fikk et justert driftsresultat på 6,2 milliarder dollar i fjerde kvartal, tilsvarende 59,67 milliarder kroner.

Anders Opedal, konsernsjef i Equinor.
Anders Opedal, konsernsjef i Equinor. Foto: Eirik Helland Urke
4. feb. 2026 - 07:33

I en børsmelding viser selskapet til høy produksjon som ga en produksjonsvekst på 6 prosent i kvartalet og 3,4 prosent for hele fjoråret. Resultatet etter skatt ble på 1,55 milliarder dollar.

– Med nye felt i produksjon og god drift leverer vi rekordhøy produksjon og konkurransedyktig avkastning i 2025, sier konsernsjef Anders Opedal i Equinor.

I løpet av fjerde kvartal produserte Equinor 2,198 fat oljeekvivalenter per dag. Det er en økning på 6 prosent fra samme periode året før.

Økt produksjon på 3 prosent i år

Selskapet varsler videre økning i produksjonen i år.

– I 2026 forventer vi en produksjonsvekst på om lag 3 prosent, en økning fra rekordnivåer i 2025. Vi gjør målrettede tiltak for å styrke fri kontantstrøm, være robust mot lavere priser og opprettholde konkurransedyktig kapitaldistribusjon, sier Opedal.

Equinor har tilført attraktive leteområder i Norge, Brasil og Angola, og om lag 30 letebrønner planlegges for 2026.

De varsler at de vil fortsette å utvikle norsk sokkel for å maksimere verdiskaping, og tar sikte på å opprettholde produksjonsnivået fra 2020 i 2035

Tilbakekjøp av aksjer

Selskapet melder at de vil kjøpe tilbake egne aksjer for inntil 1,5 milliarder dollar.

De varsler også at de har ambisjoner om å redusere driftskostnadene sine med 10 prosent i løpet av 2026 via «sterkt kostnadsfokus» og optimalisering av porteføljen.

På forhånd ventet analytikerne et justert driftsresultat på 5,9 milliarder dollar i kvartalet, ifølge estimater innhentet av selskapet. Med andre ord slo selskapet forventningene.

På god vei etter Trumps-stans

USAs president Donald Trumps administrasjon beordret før jul stans i fem havvindprosjekter, blant dem Equinors Empire Wind utenfor New York.

Equinor gikk rettens vei for å oppheve stoppordren og vant i januar fram.

– Ved utgangen av kvartalet fikk Empire Wind-prosjektet i USA en ny stoppordre. Arbeidet ble gjenopptatt etter en midlertidig forføyning i januar. Prosjektgjennomføringen er god og prosjektet er nå over 60 prosent fullført, skriver Equinor.

Den første vindturbinen i Revolution Wind utenfor Rhode Island. Prosjektet er nå 87 prosent ferdigstilt, men fikk stoppordre 22. desember. Nå har retten satt stoppordren til side.
Les også:

Rettsmøte for Equinor i morgen: Ørsted får fortsette å bygge havvind i USA

 

 

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.