Equinor

Equinors driftsresultat på snaue 60 mrd. i fjerde kvartal: Varsler store kostnadskutt 

Oljegiganten Equinor fikk et justert driftsresultat på 6,2 milliarder dollar i fjerde kvartal, tilsvarende 59,67 milliarder kroner.

Anders Opedal, konsernsjef i Equinor.
Anders Opedal, konsernsjef i Equinor. Foto: Eirik Helland Urke
4. feb. 2026 - 07:33

I en børsmelding viser selskapet til høy produksjon som ga en produksjonsvekst på 6 prosent i kvartalet og 3,4 prosent for hele fjoråret. Resultatet etter skatt ble på 1,55 milliarder dollar.

– Med nye felt i produksjon og god drift leverer vi rekordhøy produksjon og konkurransedyktig avkastning i 2025, sier konsernsjef Anders Opedal i Equinor.

I løpet av fjerde kvartal produserte Equinor 2,198 fat oljeekvivalenter per dag. Det er en økning på 6 prosent fra samme periode året før.

Økt produksjon på 3 prosent i år

Selskapet varsler videre økning i produksjonen i år.

– I 2026 forventer vi en produksjonsvekst på om lag 3 prosent, en økning fra rekordnivåer i 2025. Vi gjør målrettede tiltak for å styrke fri kontantstrøm, være robust mot lavere priser og opprettholde konkurransedyktig kapitaldistribusjon, sier Opedal.

Equinor har tilført attraktive leteområder i Norge, Brasil og Angola, og om lag 30 letebrønner planlegges for 2026.

De varsler at de vil fortsette å utvikle norsk sokkel for å maksimere verdiskaping, og tar sikte på å opprettholde produksjonsnivået fra 2020 i 2035

Tilbakekjøp av aksjer

Selskapet melder at de vil kjøpe tilbake egne aksjer for inntil 1,5 milliarder dollar.

De varsler også at de har ambisjoner om å redusere driftskostnadene sine med 10 prosent i løpet av 2026 via «sterkt kostnadsfokus» og optimalisering av porteføljen.

På forhånd ventet analytikerne et justert driftsresultat på 5,9 milliarder dollar i kvartalet, ifølge estimater innhentet av selskapet. Med andre ord slo selskapet forventningene.

På god vei etter Trumps-stans

USAs president Donald Trumps administrasjon beordret før jul stans i fem havvindprosjekter, blant dem Equinors Empire Wind utenfor New York.

Equinor gikk rettens vei for å oppheve stoppordren og vant i januar fram.

– Ved utgangen av kvartalet fikk Empire Wind-prosjektet i USA en ny stoppordre. Arbeidet ble gjenopptatt etter en midlertidig forføyning i januar. Prosjektgjennomføringen er god og prosjektet er nå over 60 prosent fullført, skriver Equinor.

Ifølge Equinor er Empire Wind mer enn 60 prosent ferdig. Nå har prosjektet gått til søksmål mot innenriksdepartmentet i USA for å oppheve stoppordren.
Les også:

Equinors vindkraft­prosjekt saksøker Trump-regjeringen

 

 

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.