Drift og vedlikehold

Eivind Opedal kan kapre en driftskontrakt på Vestlandet igjen

Nå er det firmaet Byggservice på Sandvoll i Sunnhordland som gjelder.

Eivind Opedal er nå daglig leder i firmaet Byggservice på Sandvoll, og har langt fra tenkt å gi seg med driftskontrakter.
Eivind Opedal er nå daglig leder i firmaet Byggservice på Sandvoll, og har langt fra tenkt å gi seg med driftskontrakter. Foto: Statens vegvesen
Bjørn Olav AmundsenBjørn Olav Amundsen– Journalist
8. apr. 2019 - 13:49

– Firmaet ditt ser ut til å ligge definitivt lavest med tilbudet på den femårige driftskontrakten for Sunnhordland, daglig leder Eivind Opedal?

– Ja, vi har jo drevet i bransjen siden 2006. Og vi ser det er store forskjeller i prisene, og enkelte steder er det liten konkurranse.

– Dere ligger over 70 millioner lavere enn nummer to på lista. Er du komfortabel med regnestykkene dere har gjort?

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Teknisk Ukeblad Media
Slik har TU dekket elbil-revolusjonen

– Ja, de er vi komfortable med, sier Eivind Opedal til Veier24.

Opedal har vært med på mange driftskontrakter gjennom flere firmaer - blant annet i Opedal & Sønner, som ble solgt til KB Gruppen i 2012, og senere som distriktssjef på Vestlandet for NCC Roads. Og det er akkurat NCC som har dagens kontrakt 1207 Stord.

Driftskontrakten som er lyst ut i år, og hvor tilbudene ble åpnet i dag, heter 1208 Sunnhordland 19-24. Den består av den tidligere kontrakten 1207, minus riksveier, men tillegg av fylkesveiene i Sveio (de inngår i kontrakt 1106 Haugesund fram til og med 31. august i år.)

Det er fire firmaer som er interessert i driftskontrakten 1208 Sunnhordland, og tilbudene ser slik ut:

Entreprenør Tilbudssum eks. mva. i kr.
Byggservice AS, Sandvoll 223.849.000
Mesta 298.320.570
Presis Vegdrift 367.999.928
NCC Road Services 382.867.823

NCC har hatt kontrakten siden 2013, og Eivind Opedal var som distriktssjef med på å regne på konsernets pris på kontrakten den gang.

650 kilometer vei

Driftskontrakt 1208 Sunnhordland 19-24 består av vel 650 kilometer fylkesvei samt 70 kilometer gang- og sykkelvei.

Oppdragsgiver har opsjon på ett års forlengelse, altså til 2025.

– Hvis vi tenker helt tilbake til begynnelsen, altså i 2005, så var faktisk Byggservice billigst på en driftskontrakt i dette området. Men da ble tilbudet forkastet fordi firmaet ikke hadde nødvendig kompetanse, forteller Opedal til Veier24.

NB: Vegvesenet skal som vanlig kontrollregne og evaluere tilbudene før endelig tildeling skjer.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.