Arbeidsliv

Brudd i forhandlingene: 20.500 ingeniører kan bli tatt ut i streik

Nito har brutt forhandlingene med NHO. Forhandlingene omfatter ingeniører som jobber i industrien og andre deler av privat sektor.

Tom Helmer Christoffersen, som leder forhandlingene for Nito.
Tom Helmer Christoffersen, som leder forhandlingene for Nito. Foto: Nito
Adrian Broch RisomAdrian Broch Risom– Frontsjef
15. okt. 2020 - 07:46

– Vi klarte ikke å komme til enighet etter to intense dager med forhandlinger, så nå går oppgjøret til mekling hos Riksmekleren, sier Tom Helmer Christoffersen, som leder forhandlingene for Norges største ingeniørorganisasjon.

Nitos forhandlinger om lønn og andre goder skjer ute i den enkelte bedrift. Lønnsregulering er derfor ikke del av forhandlingene som nå går til mekling.

Hvis meklingen heller ikke skulle føre fram, kan inntil 20.500 ingeniører bli tatt ut i streik, ifølge Nito. Meklingsfristen er ikke avklart.

Det italienske forsvarsselskapet Leonardo Spa har blant annet produsert kanoner til israelske krigsskip av typen Sa'ar 6 (t.v.). Her ved kai i den israelske havnebyen Haifa i desember 2020.
Les også:

E24: Oljefondet investerer milliarder i forsvarsselskap som forsyner Israel med våpen

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.