Industri

Aker satser stort på KI: Blir største eier i KI-datasenterselskap 

Industrikonsernet satser blir største eier i Nscale. De har også sikret seg en rekke tomter i Nord-Norge.

Her skal Akers og Nscales enorme datasenter i Narvik kommune ligge. Datasenteret har med Microsoft og Open AI som sentrale kunder.
Her skal Akers og Nscales enorme datasenter i Narvik kommune ligge. Datasenteret har med Microsoft og Open AI som sentrale kunder. Foto: Arash A. Nejad
Heidi SævoldHeidi Sævold– Journalist
9. mars 2026 - 16:05

Aker har økt eierskapet i KI-satsingen Nscale og blir største aksjonær etter å ha deltatt i en kapitalrunde på 350 millioner dollar, kommer det frem i en børsmelding.

Når transaksjonen er fullført, ventes Aker å eie 27,3 prosent av aksjene. Det gjør industrikonsernet til største aksjonær i Nscale.

Bare Aker BP som er større i konsernets portefølje.

Før transaksjonen eide Aker rundt 9,3 prosent, etter at de i september i fjor gikk inn med 2,8 milliarder kroner og eiendom i forbindelse med selskapenes satsing på KI-datasentre i Narvik.

Etter den nylige emisjonen prises Nscale til 14,6 milliarder dollar, rundt 140 milliarder kroner, skriver avisen. Aker-aksjen steg 13 prosent til 1.080 kroner på nyheten, skriver avisen.

– En formidabel utvikling

Konsernsjef Øyvind Eriksen i Aker peker på både timing og tunge samarbeid som forklaring på verdioppgangen.

Øyvind Eriksen i Aker mener Nscale på sikt vil egne seg for børsnotering. Foto:  Brian Cliff Olguin
Øyvind Eriksen i Aker mener Nscale på sikt vil egne seg for børsnotering. Foto:  Brian Cliff Olguin

– Det har vært en formidabel utvikling i Nscale siden vi kom inn. Det skyldes god timing, viktige kunderelasjoner ikke minst med Microsoft og sterk støtte fra nøkkelleverandører som Nvidia og kunder, sier Eriksen til Finansavisen.

Justert for den nye kontantinvesteringen på 350 millioner dollar er Akers nettoverdi av Nscale-eierskapet nå rundt 30,2 milliarder kroner, skriver avisen.

Det tilsvarer en økning i verdijustert egenkapital på 23,5 milliarder kroner fra bokførte verdier ved utgangen av fjerde kvartal, som tilsvarer en firedobling av nettoverdien.

Eriksen åpner også for børsnotering.

– Vårt syn er at Nscale på sikt vil egne seg for børsnotering, trolig i USA, og Aker er positiv til det, sier han til avisen.

Aker har sikret seg eiendom til datasenterutvikling etter at de i fjor kjøpte ut ni tomter i Nordland og Troms fra kraftselskapet Nordkraft.

Atle Knudsen i Å Energi solgte seg ut av Eco Stor i Tyskland, selv om markedet  for batterilagring er på vei oppover. Det gir midler til å investere i vannkraft og strømnett.
Les også:

Tjente 870 millioner på tysk batterisuksess

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.