Kraft

Vil ikke presse ut industrien

Øyvind LieØyvind Lie
4. apr. 2011 - 10:33

Hvis OEDs lovutkast ikke endres, vil Norske Skog og Yara få store kostnader til elsertifikater som tilsvarende bedrifter i Sverige slipper. Årsaken er at unntaksreglene for elsertifikater er utformet annerledes enn i Sverige.

Norske Skog har truet med å legge ned alle sine tre fabrikker i Norge hvis lovforslaget går uforandret gjennom.

Les også: Elsertifikatene kan knekke Norske Skog

LO-forbundet Industri Energi krever at regjeringen snur i saken.

Les også: Krever sertifikat-unntak

Vil lytte

– Vil du ta initiativ til at OED ser nøyere på lovutkastet for å endre reglene slik at Norske Skog og Yara slipper å betale for elsertifikatene?

– Poenget med en høring er å lytte, høringen er nettopp en anledning til å komme med de innspillene, slik at vi kan ta det innover oss når vi skal konkludere til den endelige løsningen, sier Giske til Teknisk Ukeblad.

God industribase

– Men i utgangspunktet bør det vel være like regler for industrien i Norge og Sverige?

– Mitt utgangspunkt er i hvert fall at de løsningene vi finner, uansett om det gjelder elsertifikater eller kvotehandel, er laget slik at de ikke fører til at norsk industri blir presset ut av Norge i påvente av at vi får gode internasjonale systemer. Jeg tror vi er tjent med å opprettholde en god industribase og at vi er tjent både miljømessig og industrimessig med at vi lager løsninger som ivaretar det, sier Giske.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.