Her har flest oljejobber forsvunnet. (Bilde: Øyvind Hagen/Statoil)

OLJEKUTTENE

Stor oversikt: Her har oljejobbene forsvunnet

Statoil, Aibel og Aker på topp.

Opp mot 22.805 jobber tilknyttet olje- og gassektoren kan ha forsvunnet siden 1. januar i fjor.

Det viser en oversikt utarbeidet av Truls Oma Erichsrud i DnB Markets. Teknisk Ukeblad har fått tilgang på hele listen og presenterer her tallene som kommer frem.

Tallene i listen er delt opp i flere deler (se lenger ned i saken) – både kutt i innleide og kutt i fast ansatte, samt det laveste tallet, det høyeste tallet og gjennomsnittet av de kommuniserte kuttene i de forskjellige selskapene.

Les også: Disse kan bli rammet av Statoil-kuttene

De fem største

Ifølge oversikten til DnB er dette selskapene som skal kvitte seg med flest fast ansatte:

  • Statoil – 4.900
  • Aibel – 1.222
  • Aker Solutions – 1.110
  • National Oilwell Varco – 900
  • FMC Technologies – FMC Technologies – 650

Statoil beklager

Bare denne uken har det blitt varslet kutt fra flere store aktører på flere tusen hoder – deriblant Statoils kutt på opp mot 2000, samt National Oilwell Varcos kutt på 1500.

– Vi beklager behovet for ytterligere reduksjoner, men forbedringene kreves for å styrke Statoils konkurransekraft og sikre vår framtidige verdiskapning, uttalte Anders Opedal, konserndirektør for drift (COO) i Statoil denne uken.

Les også: Oljeserviceselskap ansatte 1500 over tre år. Nå skal de kutte like mange

Ikke bare mørkt

Selv om kuttene i oljesektoren har vært store, er det ikke alle som ser på nedgangsperioden som utelukkende negativt.

Teknisk Ukeblad har denne uken startet opp en ny serie artikler om dem som ser muligheter i kriseperioder.

BI-professor Torger Reve er en av dem som mener at en krise kan være gode tider for innovative bedrifter.

– Det er gode tider for dem som kommer med smarte løsninger. Jeg er sånn sett ikke pessimist. Det er gode tider for entreprenører nå, sa Reve til Teknisk Ukeblad.

– Den kompetansen som ligger hos dem som nå mister jobben eller får mindre å gjøre, er en enorm ressurs med tanke på innovasjon og etablering av nye bedrifter.

Se den fullstendige oversikten her (obs: Listen er sortert etter de høyeste tallene, basert på fast ansatte):

SelskapLaveste tallGjennomsnittHøyeste tall
Statoil450047004900
Aibel121712201222
Aker Solutions*106010851110
National Oilwell Varco (NOV)900900900
FMC Technologies650650650
Rolls-Royce534534534
Reinertsen525525525
Bilfinger500500500
Kværner250375500
Transocean485485485
Subsea 7***330335340
MH Wirth (Akastor/Aker)300300300
Baker Hughes***270270270
ESS219219219
Weatherford***200200200
WesternGeco190190190
Fred Olsen Energy180180180
Vard **180180180
North Atlantic Drilling**170170170
Odfjell**160160160
Kongsberg Oil & Gas Technologies151151151
Beerenberg150150150
PGS150150150
GE Oil & Gas125135145
ConocoPhillips***140140140
Farstad Shipping135135135
Oceaneering120125130
Norske Shell120120120
Saga Fjordbase120120120
Nexans Norway115115115
CCB**107107107
Archer***9499104
Apply Sørco**100100100
Dong Energy9095100
Kaefer Energy100100100
Rosenberg Worleyparsons100100100
Halliburton828282
Reef Subsea777777
Siemens O&G Offshore757575
Eidesvik506070
Prezioso Linjebygg707070
Simon Møkster Shipping707070
Siemens Subsea656565
TTS Group405060
Aarbakke505050
DNV GL505050
Fabricom**505050
IKM Gruppen505050
Linjebygg Offshore505050
Solstad Offshore505050
X-Subsea Norway474747
IKM Subsea434343
Island Offshore 414141
DeepOcean303540
Evry404040
Harding303540
Langset Mek AS404040
Det Norske Oljeselskap353535
DOF Subsea313131
Altus**303030
BP Norge **202530
Mongstadbase252830
Østensjø Rederi303030
Helgelandsbase262626
Vinje Industry222222
GS Hydro212121
Bring Offshore151820
Karsten Moholt A/S202020
NLI101520
Roxar202020
Westcon Group202020
Semco Maritime141516
DOF151515
Troms Offshore151515
KCA Deutag***131313
Rowan Norway121212
Bergen Elektrokompetanse999
Reslink (Schlumberger)888
Malm Orstad777

Selskapene markert i kursiv har annonsert mer enn én kuttrunde.

* 500 ansatte i Aker Solutions er overført til bemanningsbyrået Frontica Advantage.

** Ytterligere kutt er ventet i disse selskapene.

*** Kutt i virksomheten er annonsert internasjonalt, det er ukjent hvor mange som kommer i Norge

Kilde: DNB

InnleideLaveste tallGjennomsnittHøyeste tall
Bilfinger120014501700
Statoil102510251025
Aibel100010001000
National Oilwell Varco (NOV)600600600
Aker Solutions400400400
ConocoPhillips270270270
MH Wirth (Akastor/Aker)230230230
BP Norge130135140
Norske Shell140140140
Det Norske Oljeselskap120120120
PGS505050
WesternGeco181818

Kilde: DNB

Les også: Han ba kompisene i oljebransjen om en gründer-idé. Dette ble resultatet