29. nov. 2025, 11:51 - NTB, Redaksjonen

Vipps-rekorder på Black Friday

Nordmenn handlet for mer penger og gjennomførte flere betalinger med Vipps på nett på Black Friday enn noen gang tidligere i løpet av ett døgn.

Nettshoppingen med Vipps økte med 19 prosent på Black Friday sammenlignet med samme dag året før, ifølge Vipps. Også antall nettkjøp i varehandelen steg, med 4 prosent.

– Black Friday er en av årets aller viktigste dager for oss. Derfor er det utrolig gøy å se at så mange vippsere velger å handle på den oransje måten når de skal kjøpe på nett, sier kommersiell leder i Vipps, Vegar Heir, i en pressemelding.

Han peker på at når volumet vokser mer enn antall kjøp, betyr det at snittprisen per handlekurv øker.

– Folk handler dyrere varer, legger flere produkter i kurven, eller begge deler, sier Heir.

Blant Vipps' eksisterende kunder var det størst vekst i betalinger på nett innen elektronikk, blomster og planter, og bøker. I varegruppene møbler og belysning, kosmetikk og toalettsaker, og fottøy gikk volumet ned.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Teknisk Ukeblad Media
Husker du Think?
18:20 - NTB

Zelenskyj utnevner sikkerhetstjenestens sjef som ny fungerende forsvarsminister

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj utnevner sjefen for sikkerhetstjenesten Jevhen Khmara til fungerende forsvarsminister.

Zelenskyj ber nå nasjonalforsamlingen om å godkjenne utnevnelsen.

Khmara overtar i så fall etter Mykhajlo Fedorov, som ble skiftet ut etter bare sju måneder i jobben som et ledd i Zelenskyjs ommøblering av regjeringen.

Torsdag holdt 35 år gamle Fedorov en pressekonferanse der han anklaget Ukrainas øverstkommanderende Oleksandr Syrskyj for å splitte det krigsrammede landet.

Fedorov, som har fått mye av æren for Ukrainas utvikling av kampdroner, beskrev en dyp konflikt mellom de to, som endte med at han ble avsatt.

Utskiftingen av forsvarsministeren utløste gateprotester i flere ukrainske byer torsdag, blant annet i Kyiv, Odesa, Lviv og Kharkiv.

18:15 - NTB

Dyrevernforeninger ber retten stanse ulvefelling

Noah og Foreningen Våre Rovdyr ber retten stanse vedtaket om å felle en genetisk viktig ulv i Gausdal.

Organisasjonene mener fellingen ikke kan gjennomføres før Oslo tingrett har tatt stilling til saken. De mener ulven må få leve fordi den er genetisk viktig.

Derfor har de krevd midlertidig forføyning – altså at retten stanser gjennomføringen av vedtaket om felling, som Klima- og miljødepartementet gjorde tirsdag.

Den aktuelle ulven skal ha tatt rundt 50 sau og lam i Innlandet og Trøndelag. Den har vandret inn i Norge fra Finland eller Russland. Det betyr at den kan bidra til å redusere graden av innavl og regnes derfor som genetisk verdifull.

– Når myndighetene selv legger til grunn at denne ulven er av avgjørende genetisk betydning for en kritisk truet og sterkt innavlet bestand, mener vi det er nødvendig at påtalemyndigheten vurderer om vedtaket er innenfor de rammene lovverket setter. Dette handler om å sikre at statlige myndigheter etterlever natur- og miljølovgivningen, sier Siri Martinsen, leder i Noah i pressemeldingen.

Departementet bekrefter til NTB at de har mottatt stevningen, men er ikke enig i at fellingen må stanses.

– Per nå mener vi at det ikke er grunnlag for å stanse fellingsforsøket, og vi vil avvente rettens videre behandling av saken, sier statssekretær Kristoffer Hansen (Ap).

Onsdag sa Miljødirektoratet at Statens naturoppsyn samarbeidet med lokale jegere om å finne og felle ulven.

17:12 - NTB

Guvernør: Tre drept i nytt russisk angrep mot Zaporizjzja

Minst tre mennesker er drept i et nytt russisk angrep mot byen Zaporizjzja sør i Ukraina, opplyser guvernøren i regionen, Ivan Fedorov.

Ifølge Fedorov ble flere bolighus rammet i angrepet, og han har lagt ut bilder av brennende bygninger.

Onsdag ble tre mennesker drept og 15 såret i et annet russisk angrep mot byen, ifølge Fedorov.

Opplysningene om de to angrepene er ikke bekreftet fra uavhengig hold.

Ingeniør drept

Byen Zaporizjzja ligger rundt 50 kilometer nordøst for atomkraftverket med samme navn.

Atomkraftverket, som er Europas største, har vært okkupert av russiske styrker siden mars 2022.

Onsdag ble den ukrainske sjefingeniøren ved kraftverket, Aleksandr Jakovlev, og sjåføren hans drept i et droneangrep mot bilen de kjørte.

Jakovlev valgte å fortsette som sjefingeniør ved kraftverket etter at det ble okkupert av Russland.

Ukraina benekter

Russland anklager Ukraina for å ha stått bak droneangrepet, men dette benektet det ukrainske utenriksdepartementet torsdag.

– Ingen uavhengig bekreftelse på den russiske versjonen eller bevis for Ukrainas involvering er lagt fram, og informasjon fra russiske okkupasjonsmyndigheter kan ikke anses som pålitelig, het det i en melding fra departementet på Telegram.

Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA) fordømmer angrepet som krevde Jakovlevs liv og kaller det uakseptabelt.

– IAEA oppfordrer til en umiddelbar stans i alle angrep mot eller nær atomkraftverk og ansatte, sier byråets leder Rafael Grossi.

16:51 - NTB

Mulig drukningsulykke i Sandefjord – pågår livreddende førstehjelp

Et redningshelikopter har rykket ut til det som beskrives som en mulig drukningsulykke i Sandefjord.

– Melding til nødetatene er mulig drukning på en eldre mann, skriver operasjonsleder Ottar Steinstø i politiloggen.

Det pågår livreddende førstehjelp.

16:39 - NTB

Spionsiktet kineser pågrepet på Gardermoen

En av de siktede i spionsaken på Odda og Andøya er pågrepet etter at han kom tilbake fra et utenlandsopphold.

– Jeg kan bekrefte at mannen ble pågrepet da han landet med fly på Oslo Lufthavn i forrige uke, sier mannens forsvarer Jan Erik Teigum til GD.

Mannen er en av fire siktede i en sak der PST mener at en statlig aktør har forsøkt seg på grov etterretningsvirksomhet på norsk jord. PST knytter de siktede til et norskregistrert firma og to adresser – én på Andøya og én på Otta. Politiet aksjonerte mot adressene i mai i år.

Da ble også en kinesisk kvinne pågrepet i saken, men PST har opplyst at de andre siktede trolig har oppholdt seg i utlandet.

Mannen er nå løslatt. Han er siktet for medvirkning til grov etterretningsvirksomhet.

– Han kom hjem fra et utenlandsopphold og var kjent med risikoen med å bli pågrepet. Han er kjent med at huset er ransaket, sier forsvareren.

Han sier at mannen har sagt seg villig til å forklare seg ytterligere.

PST bekrefter pågripelsen.

– PST pågrep i forrige uke en kinesisk statsborger som er siktet for forsøk på grov etterretningsvirksomhet ved bruk av teknisk utstyr på Andøya, sier politiadvokat Thomas Blom i PST til GD.

16:35 - NTB

Telenor raste på børs – nest verste dag noen gang

Telenor falt nær 12 prosent torsdag etter at de la fram et resultat under forventningene

Resultatet før skatt ble på 4 milliarder kroner i årets andre kvartal, en halvering fra samme tid i fjor. Dermed stupte Telenor-aksjen fra start, og fortsatte nedgangen før den landet på 11,6 prosent fall ved stengetid.

Det ble den nest verste børsdagen for Telenor noen gang, skriver E24.

Aksjen ble dagens mest omsatte på Oslo Børs, der Hovedindeksen falt 1,1 prosent til 1941,3 poeng.

Aker falt også med 7,8 prosent. I selskapet, som blant annet eier en majoritet i oljeselskapet Aker BP, falt verdiene med 110 milliarder kroner siden i fjor, skriver E24. De kunngjorde samtidig at de vil ta Aker Biomarine av børs, som dermed steg med 10,6 prosent.

Equinor falt 1,1 prosent, mens DNB steg 0,2 prosent.

16:05 - NTB

Russiske fartøy bunkrer drivstoff i Finnmark – Høyre reagerer

Drivstofflagre ved havnen i Kirkenes har gått tomme på grunn av en økning i russiske fartøy som vil bunkre.

– Vi kan bekrefte at politiet har registrert en økning siden mai av havneanløp fra russiske fartøy og som også bunkrer drivstoff i Kirkenes, sier stabssjef Tarjei Sirma-Tellefsen ved Finnmark politidistrikt til iFinnmark.

Russland sliter med rasjonering og forsyning av drivstoff som følge av Ukrainas angrep mot russiske oljeraffinerier, havner og annen infrastruktur. På grunn av avstandene tillater likevel Norge at russiske fiskebåter fyller drivstoff i Kirkenes og Båtsfjord.

Høyre-leder Ine Eriksen Søreide sier til Nettavisen at regjeringen må ta tak i saken.

– Det er svært alvorlig at det går tomt for drivstoff ved kaianlegget i Kirkenes, og at russiske fiskefartøy fritt kan bunkre drivstoff, sier hun.

Søreide får støtte både fra Guri Melby (V) og Ingrid Liland (MDG).

Regjeringen avviser imidlertid at russiske skip har bunkret store mengder drivstoff, og sier drivstoffmangelen nå er løst.

– Premissene i opposisjonens kritikk er feil. Aktørene som i løpet av et kort tidsrom etterspurte store mengder drivstoff, er norske aktører vi har tillit til, sier statssekretær Ragnhild Syrstad (Ap) til Nettavisen.

15:42 - NTB

To briter dømt for ett av Storbritannias største datainnbrudd noensinne

To briter er dømt til fem og et halvt års fengsel for dataangrep mot Transport for London (TfL) i 2024. Angrepet er et av Storbritannias største datainnbrudd noensinne.

Thalha Jubair (20) fra London og Owen Flowers (18) fra West Midlands vest i landet ble begge dømt i Woolwich Crown Court i London torsdag. De erkjente straffeskyld i juni for å ha skaffet seg tilgang til navn og kontaktopplysninger til rundt sju millioner kunder.

Da dommer Mark Turner avsa dommen, sa han at handlingene hadde forårsaket svært alvorlige forstyrrelser og i hovedsak var motivert av «brautende egoisme».

Angrepet kostet TfL rundt 25 millioner pund (drøyt 328 millioner kroner) og satte organisasjonens tjenester ut av drift i tre måneder. Påtalemyndigheten sa at hackerne «kunne ha stengt ned TfL fullstendig». Transport for London er organet som har ansvar for kollektivtrafikken i byen med rundt ni millioner innbyggere.

Begge mennene er knyttet til det kriminelle miljøet Scattered Spider. Leder for Nasjonal enhet for bekjempelse av cyberkriminalitet (NCA) Paul Foster kalte domfellelsen «den største strafferettslige forfølgelsen av nettforbrytere i britisk historie».

15:14 - NTB

Kongsberg med milliardavtale – skal levere flere missiler til USA

Kongsberg skal levere ytterligere JSM-missiler til det amerikanske luftforsvaret

Ifølge selskapet har avtalen en verdi på rundt 100 millioner dollar, altså rundt 965 millioner norske kroner.

– Leveransene skal etter planen være fullført innen utgangen av juni 2030, skriver Kongsberg Gruppen i en pressemelding.

Joint Strike Missile (JSM) er et missil som kan bæres internt i F-35-flyet og dermed beholde flyets stealth-egenskaper.

15:02 - NTB

Starmer lovet støtte til ukrainsk flykjøp under avskjedsbesøket i Kyiv

Med britisk pengestøtte i ryggen skal svenske Gripen-fly styrke Ukrainas forsvar.

I juli inngikk Sverige en avtale med Ukraina om salg av 16 nye Gripen-kampfly. Leveransene skal skje i 2029 og 2030. Under Storbritannias statsminister Keir Starmers besøk til Ukrainas hovedstad Kyiv torsdag, fortalte han at Storbritannia vil stille 300 millioner euro (3,3 milliarder kroner) til rådighet og samarbeide med Sverige om flyleveransene.

Besøket i Ukrainas hovedstad er Starmers siste store støtteerklæring til landet før han går av som statsminister.

Under oppholdet hedret Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj Starmer med den ukrainske Frihetsordenen. I en uttalelse fra den ukrainske presidentens kontor heter det at den britiske statsministeren får utmerkelsen «for sitt enestående personlige bidrag» til relasjonene mellom de to landene og for støtten til Ukraina.