Sveits sjekker lønna til Børge Brende
Sveitsiske myndigheter undersøker om Verdens økonomiske forum kan ha brutt loven ved å utbetale rundt 19 millioner kroner til daglig leder Børge Brende i lønn.
Verdens økonomiske forum (WEF) er en ideell stiftelse, og kan ha brutt loven ved å utbetale for høye lønninger, skrev den sveitsiske avisen Neue Zürcher Zeitung (NZZ) lørdag. Dagens Næringsliv og Finansavisen har omtalt saken først her til lands.
Det sveitsiske stiftelsestilsynet, Eidgenössische Stiftungsaufsicht (Esa), ser nærmere på utbetalingene etter at skattetall fra den amerikanske skatteetaten (IRS) viser at 11 av 20 ledere i WEF i 2023/2024 fikk over 900.000 dollar, med Brende øverst på lista.
Daglig leder Børge Brende fikk 1,9 millioner dollar, rundt 19 millioner kroner, etter en lønnsøkning på nærmere 3 millioner kroner. Brende har hatt toppstillingen i WEF siden 2017.
Walmart når markedsverdi på 1.000 milliarder dollar
Walmart ble tirsdag det første detaljhandelsselskapet noensinne som når en markedsverdi på 1.000 milliarder dollar.
Milepælen kommer etter et år med kraftig kursoppgang, der aksjen har steget nær 26 prosent. Det plasserer selskapet i samme liga som teknologigiganter som Nvidia og Alphabet.
Aksjen har steget 468 prosent det siste tiåret, klart mer enn S&P 500-indeksens oppgang på 264 prosent.
Én av fire dollar brukt på dagligvarer i USA brukes hos Walmart.
Selskapet føyer seg dermed inn i rekken av amerikanske selskaper verdsatt til 1.000 milliarder dollar eller mer, sammen med blant andre Nvidia, Alphabet, Apple, Microsoft, Amazon, Meta, Broadcom, Tesla og Berkshire Hathaway.
Den første Walmart-butikken åpnet i Rogers i Arkansas i 1962. I dag driver selskapet 4.600 butikker i USA. Walmart ble børsnotert i 1970 til 16,50 dollar på OTC-markedet, før selskapet ble notert på New York-børsen i 1972. Selskapet kom inn i Dow Jones-indeksen i 1997 og har i flere tiår vært en del av S&P 500.
Få finkefugler i årets hagefugltelling
Det er fraværet av finkefugler som nok vil huskes best av årets hagefugltelling. Meis-fuglene gjør det derimot veldig bra i Norge også denne vinteren.
I år har det kommet tall til hagefugltellingen fra mer enn 13.000 norske hager, ifølge BirdLife Norge, som får inn tallene.
Finkefugler og andre nomader er det vanskeligere å få øye på denne vinteren. Alle finkeartene som overvintrer i Norge, er det blitt registrert færre av i år enn i fjor, deriblant dompap, bjørkefink og gråsisik.
Tre av finkeartene er nede i halvparten så mange registreringer som i fjor. Det er trolig dårlig tilgang på føde som er grunnen til at finkebestanden går ned.
Stasjonære fugler er de mest trofaste hagefuglene. De mest stabile fuglene er kjøtt- og blåmeis, skjære, pilfink og gråspurv sammenlignet med tidligere år.
Kjøttmeisen, som er den mest stabile vinterfuglen, ble rapportert av 94 prosent av hagefugltellerne. Denne ble det telt hele 90.000 individer av.
De siste 30 årene har bestanden av spettmeis økt. 14.000 spettmeis har blitt registrert i nesten 7.000 hager i år. Aldri før har det blitt registrert så mange under hagefugltellingen.
Det høye antallet kommer av at det er lettere for spettmeisen å finne mat når vintrene er mildere.
Hver vinter teller nordmenn fugler i egen hage og rapporterer til BirdLife Norge.
Fire personer fra folkehøyskole fløyet til sykehus etter redningsaksjon i Jotunheimen
Fire personer ble tirsdag kveld fløyet til sykehus etter en redningsaksjon i Jotunheimen. De fire var i et følge med 15 personer fra en folkehøyskole.
Politiet opplyser at det er mistanke om hypotermi på de fire, men at samtlige var ved bevissthet da de ble hentet og fløyet til Førde sykehus. Hypotermi er når en person er så nedkjølt at kroppens kjernetemperatur er lavere enn 35 grader.
Redningsaksjonen ble satt i gang etter at nødetatene fikk inn en satellittbasert nødmelding fra Jotunheimen klokken 21.13.
– Meldingen beskriver nedkjølte og noen ikke bevisste personer. Totalt skal turfølget bestå av 15 personer, opplyste operasjonsleder Haagen Løvseth i Innlandet politidistrikt i politiloggen litt før klokken 22.30.
Litt senere opplyses det at det dreier seg om en folkehøyskole på tur i Jotunheimen. Øvrige elever og lærere var ikke i behov for videre assistanse og fortsatte turen, ifølge politiet.
Da nødmeldingen kom inn, ble lokale redningsressurser på bakken kalt ut, samt fem helikoptre fra helsevesenet, politiet og redningstjenesten.
Det er i området Rauddalen i Jotunheimen turfølget befant seg. Rauddalen er et dalføre som ligger på grensa mellom Vestland og Lom. Fjellene rundt dalen ligger på drøye 2.100 meter over havet.
Musk kaller Sánchez «forræder» etter forslag om 16-årsgrense for sosiale medier i Spania
X-eier Elon Musk går til frontalangrep på statsminister Pedro Sánchez i Spania etter at han sa han ville innføre 16-årsgrense i sosiale medier.
– Dirty Sánchez er en tyrann og forræder mot det spanske folk, skrev Musk tirsdag på sin meldingstjeneste X og avsluttet kommentaren med en bæsj-emoji.
Statsminister Pedro Sánchez kunngjorde tidligere på dagen at Spania planlegger å forby sosiale medier for barn under 16 år. Også flere andre vestlige land har tatt grep for å begrense barns tilgang til sosiale medier.
Verdens rikeste mann og Tesla-eier Musk har flere ganger kritisert Sánchez, blant annet i forrige uke. Da reagerte Musk på den spanske regjeringens plan om å gi lovlig opphold til 500.000 papirløse innvandrere. Også da fikk Sánchez det glatte lag av Musk på X, som mente at statsministeren importerer 500.000 lojale velgere.
Sánchez svarte på X og sa til Musk: «Mars kan vente. Menneskeheten kan ikke», en henvisning til Musks visjon om at mennesker en dag vil reise til andre planeter.
Trump signerte budsjettvedtak som avslutter delvis nedstengning i USA
Strid om innvandringspolitiet Ice førte til delvis nedstengning av statsapparatet i USA, men den avsluttes nå etter et budsjettvedtak i Representantenes hus.
Den delvise nedstengningen begynte lørdag, og budsjettforslaget ble vedtatt med knapp margin tirsdag.
President Donald Trump satte deretter sin signatur på budsjettpakken, som omfatter 1200 milliarder dollar og tidligere er blitt behandlet i Senatet.
Det aller meste av den føderale staten har nå finansiering fram til slutten av september. Men det amerikanske departementet for innenlandsk sikkerhet har bare finansiering fram til 13. februar – og departementets budsjett skal drøftes videre av Republikanerne og Demokratene.
Departementet for innenlandsk sikkerhet har ansvar for innvandringspolitiet Ice, og Demokratene krever at det legges begrensninger på Ices virksomhet.
Bakgrunnen for den kortvarige delvise nedstengningen var at to personer ble drept av føderale agenter i Minneapolis i januar. Hendelsene fikk Demokratene til å kreve at det i budsjettpakken måtte legges inn endringer i hvordan Ice opererer.
De aller fleste republikanerne støttet forslaget i Representantenes hus tirsdag, men 21 republikanere stemte nei. 21 demokrater valgte på sin side å støtte budsjettforslaget.
Nye krav til mobiler og nettbrett – må vare lenger
Det stilles nå nye krav til mobiltelefoner og nettbrett, som kan gjøre at de varer lenger og også er lettere å reparere.
14. desember i fjor vedtok Klima- og miljødepartementet og Energidepartementet nye krav for økodesignforskriften. Det blir stilt flere nye krav til mobiltelefoner og nettbrett som skal fremme sirkulær økonomi.
– De nye kravene som skal gjøre mobiler og nettbrett mer robuste, mer holdbare og enklere å reparere, er gode nyheter for forbrukerne, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) i en pressemelding fra Miljødirektoratet.
Kravene skal gjøre at produktene blir mer energieffektive og holdbare. De gjør også at det er lettere å reparere, oppgradere og vedlikeholde produktene. I tillegg til at kravene skal gjøre produktene enklere å gjenbruke og materialene gjenvinnbare når de er utslitt.
– I dag ender mange opp med å kjøpe nytt utstyr fordi én liten del ikke lar seg bytte, og det gir unødvendig belastning på klima og miljø. EUs kommende krav er et viktig skritt mot en mer sirkulær økonomi og vil gjøre det enklere for både forbrukere og produsenter å ta mer bærekraftige valg, sier direktør Hilde Singsaas i Miljødirektoratet i pressemeldingen.
Blant annet inneholder de nye kravene ulike holdbarhetskrav, som at batteriene skal tåle minst 800 oppladninger og samtidig beholde 80 prosent av batterikapasiteten, og en tålegrense for utilsiktede fall eller riper. Men også krav om informasjon om reparasjon, som tilgang på reservedeler.
Disse kravene trådte i kraft fra 1. januar i år.
Morsmelkerstatning fra Nestlé trekkes – «føre-var-tiltak»
Morsmelkerstatning og produkter for spesielle medisinske formål fra Nestlé Norge AS trekkes på grunn av funn av giftstoff i oljeråvare.
– Årsaken er funn av toksinet Cereulide produsert av bakterien Bacillus Cereus i en råvare som inngår i en oljemiks. Produktene trekkes som et føre-var-tiltak, står det i en melding fra Mattilsynet.
Tilbaketrekkingen gjelder enkelte partier av produktene Nan Pro 1, Nan Expertpro Sencilac 1, Nan 1 RTD, Alfamino, Alfamino Junior og Nan Expertpro HA 1.
Giftstoffet cereulid kan gi symptomer som kvalme og oppkast, og spedbarn antas å være mer følsomme for stoffet enn andre. Men det gir ingen akutt helsefare, har Mattilsynet tidligere opplyst.
Produktene selges i dagligvarebutikker og apotek i Norge.
Forbrukere som har kjøpt de berørte produktene, bes om å ikke konsumere dem.
I januar ble Nestlès morsmelkerstatning også tilbakekalt i Norge og flere andre land i Europa, samt Tyrkia og Argentina.
Novo Nordisk stuper på børsen etter å ha lagt fram årsregnskap
Den danske legemiddelgiganten faller kraftig på børsen i USA etter å ha framlagt årsregnskapet, der det anslås et fall i omsetningen i år.
Driftsresultatet i fjerde kvartal i fjor ble på 31,7 milliarder danske kroner, mens omsetningen i 2025 ble på 309 milliarder kroner.
I år venter selskapet at omsetningen vil falle mellom 5 og 13 prosent. Det ble ikke tatt godt imot på børsen i New York, hvor Novo Nordisk-aksjen falt rundt 14 prosent i formiddagshandelen, ifølge Marketwatch.
Novo Nordisk produserer blant annet diabetesmedisinen Ozempic og slankemedisinen Wegovy. Den voldsomme omsetningen til Novo Nordisk har gjort at selskapet har fått betydelig innvirkning på dansk økonomi.
Det siste året har imidlertid selskapet fått større konkurranse, blant annet fra den amerikanske legemiddelprodusenten Eli Lilly.
Meteorologer: 0 grader målt på Cuba for aller første gang
For aller første gang er det målt temperaturer helt nede i 0 grader på Cuba, opplyser det meteorologiske instituttet på den karibiske øya.
Det var en målestasjon i Indio Hatuey i den nordlige provinsen Matanzas som registrerte den rekordlave temperaturen tirsdag morgen.
– Det er første gang med kuldegrader på cubansk territorium, og det er ny nasjonal rekord, opplyser instituttet Insmet på sin Facebook-side.
Den gamle rekorden for laveste temperatur var på 0,6 grader og ble målt i 1996.
I Matanzas forteller meteorologene at det er rapportert om frost på avlinger. Det er svært uvanlig på den ellers varme og tropiske øya.
To årstider
Klimaet på Cuba er tropisk og fuktig med en gjennomsnittstemperatur på 23 grader i januar og 27 grader i juli, skriver Store norske leksikon. Øya har normalt to årstider, regntiden fra mai til oktober og den tørre perioden fra november til april.
Det ble også målt uvanlig lave temperaturer på andre deler av Cuba tirsdag, opplyser meteorologen Abel Maturell Salina til det cubanske kommunistpartiets avis Granma.
Temperaturfallet nå skyldes en intens kaldfront som har dratt polare luftmasser fra Nord-Amerika inn i Karibia, forklarer Insmet.
Også i Norge er vinteren kald, og Meteorologisk institutt meldte tirsdag at januar måned er den kaldeste som er målt på 16 år. Det var første gang på 20 måneder at en kalendermåned i Norge var under temperaturnormalen.
Frosne iguaner
En usedvanlig, plutselig kuldeperiode rammet store deler av USA i slutten av januar. Det førte blant annet til minst 13 dødsfall knyttet til nedkjøling i New York, der ordføreren mandag sa at byen kan være inne i den lengste perioden med vedvarende kuldegrader noen gang.
Forrige helg ble det sørlige USA rammet av en ny kuldebølge. Det fikk iguaner til å falle fra trærne av kuldesjokk i det vanligvis så milde Florida, som ligger rundt 145 kilometer fra kysten av Cuba.
Cuba har meteorologiske data som strekker seg tilbake til midten av 1800-tallet, men målingene har blitt mer troverdige siden andre halvdel av 1900-tallet.
I gjennomsnitt er temperaturene over det meste av verden på vei oppover som følge av den global oppvarmingen. Samtidig er det lokalt og regionalt store variasjoner fra måned til måned og fra år til år.
USA skjøt ned iransk drone – skal ha fløyet mot hangarskip i Arabiahavet
Det amerikanske militæret sier de har skutt ned en iransk drone som nærmet seg det amerikanske hangarskipet som befinner seg i Arabiahavet.
De varslede forhandlingene mellom USA og Iran skal gå av stabelen senere denne uka som planlagt, forsikrer Det hvite hus etter nedskytingen.
USAs sentralkommando sier i en uttalelse at Shahed-139-dronen ble skutt ned tirsdag av et F-35-fly da den nærmet seg skipet på «aggressivt» vis og med «uklar hensikt». Dronen «fortsatte å fly mot skipet på tross av deeskalerende tiltak fra amerikanske styrker som opererer i internasjonalt farvann», ifølge uttalelsen.
Nedskytingen skjedde få timer etter en annen hendelse der iranske styrker anklages for å ha trakassert et handelsskip med amerikansk flagg og mannskap i Hormuz-stredet, ifølge sentralkommandoen.
Hangarskipet USS Abraham Lincoln var rundt 800 kilometer fra Irans sørøstkyst da hendelsen skjedde, og ingen amerikanske soldater eller utstyr ble skadet, ifølge militæret.
USAs president Donald Trump sendte hangarskipet USS Abraham Lincoln og tilhørende krigsskip til Arabiahavet i januar. Samtidig truet han med nye angrep på Iran som følge av iranske myndigheters drap på demonstranter i landet.
Nylig ble det kjent at iranske myndigheter har sagt ja til å gjenoppta direkte forhandlinger med USA om landets atomprogram. Det er fortsatt planlagt at forhandlinger med Iran skal finne sted denne uka, opplyste Det hvite hus' talsperson Karoline Leavitt til Fox News etter nedskytingen av dronen.