MDG: Sp kan ikke få noe mer i revidert etter avgiftsflørten med høyresiden

MDG mener Senterpartiet ikke kan få flere gjennomslag i revidert nasjonalbudsjett etter å ha sørget for avgiftskutt sammen med høyresiden.

– De lager et kjempestort hull i statsbudsjettet sammen med høyresiden og skaper en veldig krevende situasjon for det samarbeidet vi har på rødgrønn side, sier MDGs Oda Ingaard til Altinget.

Hun tar til orde for et krisemøte for å avklare hva rødgrønn side skal gjøre og påpeker at Senterpartiet velger høyresiden, med et rekordstort Frp.

– Det er en veldig uklok situasjon. Senterpartiet må svare for hva de tenker å gjøre, men de kan ikke hoppe mellom høyresiden og rødgrønn side når det gjelder budsjettspørsmål.

Finansminister Jens Stoltenberg svarer ikke Altinget på spørsmål Sp nå har brukt opp revidert-potten sin.

– Jeg tror ikke jeg skal starte forhandlingene her. Dels fordi vi ikke har lagt fram revidert budsjett, og dels fordi jeg står ved siden av henne som forhandler. Så det er for tidlig, svarte Stoltenberg, som også legger til:

– Men det er jo en helhet. Vi legger jo merke til totaliteten i det som legges fram. Og det vil vi ta hensyn til.

09:27 - NTB

Vy: Forventer ikke store togforstyrrelser til tross for uvær

Vy følger med på uværet, men forventer ikke at det vil påvirke togtrafikken i stor grad, opplyser selskapet.

– Ting kan endre seg raskt, og vi har tett og god dialog med Bane Nor for å gjøre tiltak ved behov, sier pressevakt Siv Egger Westin i Vy til NTB søndag morgen.

Togene kjører allerede redusert på grunn av planlagt arbeid på sporet flere steder. På enkelte strekninger kjøres det halvparten så mange avganger som vanlig grunnet påskeruter.

Vy opplyser at det i enkelte områder kan bli krevende forhold. Selskapet anbefaler alle som skal ut å reise, om å følge med i reisesøket i Vy-appen eller på Vy.no.

Uværet Dave ventes å treffe kysten av Rogaland og Agder søndag formiddag. Meteorologene har sendt ut rødt farevarsel om ekstremt kraftige vindkast mellom klokken 11 og 17.

Også områder i Vestland, Telemark, Vestfold og Østfold vil merke kraftig vind.

09:07 - NTB

Iran hevder å ha skutt ned tre amerikanske luftfartøy

Iran hevder søndag at de har skutt ned tre amerikanske luftfartøy.

Det skriver iranske medier.

En talsperson for det iranske militæret sier søndag at det er snakk om et transportfly samt to Black Hawk-helikoptre.

Opplysningene er ikke bekreftet eller kommentert av USA.

Det skjer etter at USAs president Donald Trump bekreftet at USA hadde reddet den savnede amerikanske flygeren som befant seg i Iran etter at flyet ble skutt ned fredag.

Irans Revolusjonsgarde opplyste tidlig søndag at de ødela flere «flygende objekter» i forbindelse med den amerikanske redningsoperasjonen.

Trump selv skrev i sin uttalelse at ingen amerikanere ble verken drept eller såret i forbindelse med redningsoppdraget.

06:03 - NTB

Trump: Savnet amerikansk flyger hentet ut fra Iran

Den andre flygeren fra jagerflyet som ble skutt ned over Iran fredag, er hentet ut fra Iran, bekrefter Trump. Iran hevder samtidig å ha skutt ned flere helikoptre.

– Etter min ordre sendte USAs militære titalls luftfartøy, bevæpnet med de mest dødelige våpnene i verden, for å hente ham ut. Han pådro seg skader, men han kommer til å klare seg helt fint, skriver Trump på TruthSocial.

Det var fredag at et amerikansk jagerfly ble skutt ned over Iran. De to om bord skjøt seg ut og overlevde. Den ene piloten ble raskt reddet, mens den andre ble værende på iransk jord.

Iran utlovte en dusør dersom piloten ble fanget i live.

– Denne modige krigeren befant seg bak fiendens linjer i de beryktede fjellene i Iran, jaget av fiendene våre, som kom nærmere og nærmere for hver time som gikk, skriver Trump videre.

Iran hevder å ha skutt ned luftfartøy

Iran hevder søndag at de har skutt ned tre amerikanske luftfartøy, ifølge iranske medier. En talsperson for det iranske militæret sier søndag at det er snakk om et transportfly samt to Black Hawk-helikoptre.

Opplysningene er ikke bekreftet eller kommentert av USA.

Irans Revolusjonsgarde opplyste tidlig søndag at de ødela flere «flygende objekter» i forbindelse med den amerikanske redningsoperasjonen.

Iran opplyser samtidig søndag at fem personer ble drept i løpet av natten i forbindelse med redningsoppdraget.

Styrkene ute av Iran

– Det faktum at vi var i stand til å gjennomføre begge disse operasjonene uten at EN ENESTE amerikaner ble drept, eller engang skadet, beviser nok en gang at vi har oppnådd overveldende luftdominans og kontroll over iransk luftrom, skriver presidenten.

Axios var først med å melde om redningsaksjonen.

– Amerikanske spesialstyrker har hentet ut det andre besetningsmedlemmet fra F-15-jagerflyet som ble skutt ned over Iran, opplyste tre amerikanske tjenestepersoner til Axios før Trump selv bekreftet nyheten.

Ifølge en av tjenestepersonene ble redningsaksjonen gjennomført av en spesialisert kommandostyrke med omfattende luftstøtte. Alle styrkene skal nå være ute av Iran.

Funnet lørdag

Den savnede flygeren ble lokalisert lørdag og en redningsaksjon startet, samtidig som Irans revolusjonsgarde sendte styrker til området for å stanse dette.

Amerikanske jagerfly angrep iranske styrker for å hindre dem i å nå fram, ifølge kildene.

President Donald Trump og flere av hans nærmeste medarbeidere fulgte operasjonen fra beredskapsrommet i Det hvite hus.

05:30 - NTB

Nattens viktigste nyheter

Dette er de viktigste nyhetene fra natt til søndag 5. april.

Brann i kuwaitisk oljeanlegg etter droneangrep

Det brøt ut brann i et oljeanlegg i Shuwaikh i Kuwait etter et droneangrep natt til søndag. Et regjeringsbygg er også angrepet, og to produksjonsenheter ved kraftverk er satt ut av drift.

Kuwaitiske statlige medier opplyser at en iransk drone traff en kontorbygning tilhørende regjeringen, noe som førte til betydelige materielle skader. Ingen personer er meldt skadet i noen av angrepene.

Angrepene kommer samtidig som krigen mellom USA og Israel på den ene siden og Iran på den andre går inn i sin sjette uke, med iranske angrep mot Israel og Gulf-land som huser amerikanske militærbaser.

Droneangrep rammet kraft- og avsaltingsanlegg i Kuwait

Kuwait opplyser at to kraftanlegg og to avsaltingsanlegg er angrepet av iranske droner, med betydelige materielle skader som følge.

To produksjonsenheter ved et kraftverk er satt ut av drift som følge av angrepet, ifølge kuwaitiske myndigheter.

Borgerlige i Sverige sier nei til Epstein-utredning

De borgerlige partiene i Sverige stemte ned forslaget om en uavhengig utredning av Jeffrey Epsteins koblinger til Sverige, melder P4 Stockholm. Forslaget ble fremmet av Centerpartiet etter inspirasjon fra Norge.

Flertallet i justiskomiteen begrunnet avslaget med at en slik granskning kan vanskeliggjøre pågående straffesaker. Den svenske regjeringen utelukker likevel ikke en fremtidig granskning dersom det kommer nye opplysninger.

Bil kjørte inn i folkemengde under laotisk nyttårsfeiring i Louisiana

Minst 15 personer ble skadet, noen kritisk, da en bil kjørte inn i en folkemengde under en parade i forbindelse med laotisk nyttårsfeiring i New Iberia i Louisiana.

Den 57 år gamle bilføreren fremsto som påvirket og testet positivt for høy promille. Han er pågrepet og siktet for ruspåvirket kjøring. Sheriffkontoret opplyser at hendelsen ikke fremstår som en bevisst handling.

Lilleberg og Lightning slo Bruins med tre mål i tredje periode

Tampa Bay Lightning snudde 0-1 til 3-1-seier mot Boston Bruins etter tre mål i tredje periode. Darren Raddysh ble matchvinner med 2-1-målet drøyt fem minutter før slutt.

Norske Emil Lilleberg fikk 21 minutter og 25 sekunders spilletid, men ingen poeng. Tampa Bay tok sin fjerde seier på fem kamper og er klar for Stanley Cup-sluttspillet for niende sesong på rad.

05:26 - NTB

De viktigste nyhetene fra i Midtøsten i natt

Israel og USA gikk lørdag 28. februar til angrep mot Iran. Her er en oversikt over de viktigste sakene søndag 5. april.

Brann i oljeanlegg i Kuwait etter droneangrep

Det brøt ut brann i et oljeanlegg i Shuwaikh i Kuwait etter et droneangrep natt til søndag. En iransk drone traff også en regjeringsbygning og forårsaket betydelige materielle skader, men ingen personskader. To produksjonsenheter ved kraftverk er satt ut av drift etter at iranske droner angrep kraftproduksjons- og avsaltingsanlegg.

Droneangrep rammet kraft- og avsaltingsanlegg i Kuwait

Kuwait opplyser at to kraftanlegg og to avsaltingsanlegg er angrepet av iranske droner, med betydelige materielle skader som følge. To produksjonsenheter ved et kraftverk er satt ut av drift som følge av angrepet, ifølge kuwaitiske myndigheter.

Iran lar irakiske skip passere gjennom Hormuzstredet

Iran vil tillate irakisk skipsfart å passere gjennom Hormuzstredet, opplyste landets militære ledelse lørdag. – Vi kunngjør at vårt broderland Irak er unntatt fra alle restriksjoner vi har innført i Hormuzstredet, og at disse restriksjonene kun gjelder fiendtlige land, sa talsperson Ebrahim Zolfaghari til statlig TV.

Trump hevder iranske militære ledere er drept angrep mot Teheran

USAs president Donald Trump sier lørdag kveld at «mange» av Irans militære ledere er drept i et stort angrep mot hovedstaden Teheran.

Trump skrev på Truth Social lørdag at «mange av Irans militære ledere, som etter hans syn har styrt landet dårlig og uklokt, er drept i det massive angrepet i Teheran».

Innlegget var ledsaget av en video som viser eksplosjoner som lyser opp en byhimmel om natten, men uten at det fremgår når angrepet fant sted.

05:04 - NTB

Iran sier skip fra Irak får passere gjennom Hormuzstredet

Iran vil tillate irakisk skipsfart å passere gjennom Hormuzstredet. Det opplyste landets militære ledelse lørdag.

– Vi kunngjør at vårt broderland Irak er unntatt fra alle restriksjoner vi har innført i Hormuzstredet, og at disse restriksjonene kun gjelder fiendtlige land, sa talsperson Ebrahim Zolfaghari til statlig TV.

03:55 - NTB

Menneskets beste venn eldre enn tidligere antatt

Mennesker og hunder har levd side om side i over 15.000 år, siden slutten av istiden, ifølge en ny studie publisert i Nature.

I studien har forskerne analysert 14.000 år gammelt DNA fra hunder funnet i dagens Tyrkia og Storbritannia, samt DNA fra hunder fra flere steder i Serbia som er mellom 7.900 og 11.500 år gammelt.

Analysene viser at hunder allerede for mer enn 14.000 år siden var genetisk svært like og faktisk var ekte hunder, ikke ulver, til tross for den store geografiske avstanden. Forskerne mener dette tyder på at mennesker på den tiden byttet hunder med hverandre.

– Det virker som om hunder kunne bevege seg mellom ulike grupper på en måte mennesker ikke alltid gjorde. Det tyder på at hunden allerede da hadde en særskilt sosial og kulturell betydning, sier en av forfatterne, Anna Linderholm ved Stockholms universitet, i en pressemelding.

Analyser viser dessuten at hunder og mennesker ofte spiste den samme maten. Det tyder på at hundene levde tett på mennesker og trolig ble matet av dem.

– Dette er ikke halvt temmede ulver i utkanten av bosetninger. Dette er dyr som allerede er en del av menneskenes samfunn, sier Linderholm.

Tidligere forskning har anslått at hunder har levd sammen med mennesker i mellom 10.000 og 15.000 år.

03:25 - NTB

Kuwait: Droneangrep rammet kraft- og avsaltingsanlegg

Kuwait opplyser at to kraftanlegg og to avsaltingsanlegg er angrepet av iranske droner, med betydelige materielle skader som følge.

To produksjonsenheter ved et kraftverk er satt ut av drift som følge av angrepet, ifølge kuwaitiske myndigheter.

00:40 - NTB

Brann i oljeanlegg i Kuwait etter droneangrep

Det brøt ut brann i et oljeanlegg i Shuwaikh i Kuwait etter et droneangrep natt til søndag. Et regjeringsbygg er også angrepet.

Komplekset i Shuwaikh huser både oljedepartementet og hovedkvarteret til Kuwait Petroleum Corporation (KPC), opplyser det statlige nyhetsbyrået i Kuwait.

Shuwaikh er en kystbydel i Kuwait by som domineres av et industriområde der landets viktigste havn ligger.

Kuwaitiske statlige medier, med henvisning til finansdepartementet, opplyser at en iransk drone traff et kontorbygning som tilhører regjeringen i landet. Det førte til betydelige materielle skader, men ingen personskader.

To produksjonsenheter ved kraftverk er også satt ut av drift etter at iranske droner angrep to anlegg for kraftproduksjon og avsalting av vann, opplyser landets energi- og vannmyndigheter søndag.

Ingen personer er meldt skadet i noen av angrepene, ifølge statlige medier.

Forsvaret i Kuwait opplyser at luftforsvaret er satt i verk med å avskjære missiler og droner som er skutt mot landet.

– Kuwaits luftforsvar responderer for tiden på fiendtlige missil- og dronetrusler, skriver hæren på X. De la til at eventuelle eksplosjoner som høres, skyldes avskjæringer fra luftforsvaret.

Angrepene kommer samtidig som krigen mellom USA og Israel på den ene siden og Iran på den andre går inn i sin sjette uke og sprer seg i regionen, med iranske angrep mot Israel og Gulf-land som huser amerikanske militærbaser.

Trump hevder at iranske militære ledere er drept angrep mot Teheran

USAs president Donald Trump sier lørdag kveld at «mange» av Irans militære ledere er drept i et stort angrep mot hovedstaden Teheran.

Trump skrev på Truth Social lørdag at «mange av Irans militære ledere, som etter hans syn har styrt landet dårlig og uklokt, er drept i det massive angrepet i Teheran».

Innlegget var ledsaget av en video som viser eksplosjoner som lyser opp en byhimmel om natten, men uten at det fremgår når angrepet fant sted.