Makspris på 1,4 kroner per kWh for strøm torsdag
Torsdag blir det høyest strømpriser i Sørvest-Norge. Mellom klokken 7 og 8 på morgenen vil strømprisen der ligge på 1,4 kroner per kilowattime (kWh).
I Sørøst-Norge blir prisen 1,34 kroner per kWh på sitt høyeste, i Midt-Norge blir den 1,021 kroner, i Nord-Norge blir den 3,4 øre, og i Vest-Norge blir den 1,089 kroner, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer merverdiavgift (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville landets høyeste makspris vært på 1,97 kroner. I Nord-Norge er det ingen moms på strøm til husholdninger, og i Finnmark og Nord-Troms slipper husholdninger og offentlig forvaltning også å betale forbruksavgiften.
En kilowattime tilsvarer strømbruk på én kilowatt over én time. En dusj på ti minutter bruker i snitt rundt 4,5 kWh, men det avhenger av temperatur og hvor mye vann dusjhodet leverer.
Den laveste kWh-prisen torsdag blir mellom klokken 0 og 1 på natten i Nord-Norge, da på 1,6 øre. Prisen per kWh blir på sitt laveste i Sørøst-Norge 66,8 øre, Sørvest-Norge 70,3 øre, Midt-Norge 12,6 øre og Vest-Norge 45,05 øre.
Tirsdag var maks- og minstepris i landet på henholdsvis 1,61 kroner per kWh og 1,6 øre per kWh. Samme dag i fjor var den på 1,58 kroner per kWh og 79,9 øre per kWh.
Strømstøtten dekker 90 prosent av prisen over 75 øre, time for time.
Wegovy godkjent som slankepille i USA
Novo Nordisk har fått klarsignal fra det amerikanske legemiddeltilsynet FDA for å selge pilleversjonen av slankemedisinen Wegovy i USA.
Pillen inneholder 25 milligram semaglutid, som er den aktive ingrediensen i slankesprøyten Wegovy og diabetesmedisinen Ozempic.
Med den nye godkjenningen i USA har den danske legemiddelgiganten fått en konkurransefordel som kan hjelpe dem å vinne tilbake noen av markedsandelene de har tapt til rivalen Eli Lilly. Konkurransen har bidratt til et turbulent år med fallende aksjekurs og tregere salg av sprøyteversjonen av Wegovy.
i forrige uke opplyste Novo Nordisk at de også har søkt om godkjenning av en ny slankemedisin som kombinerer semaglutid med et annet virkestoff, i håp om å oppnå enda større vekttap.
Soldater i Ecuador dømt til 35 års fengsel for barnedrap
Elleve soldater i Ecuador er dømt til snaut 35 år i fengsel etter at fire barn ble bortført og drept. De brente likene ble funnet på julaften i fjor.
Barna, som var mellom 11 og 15 år gamle, gikk for å spille fotball i den voldsherjede havnebyen Guayaquil da de ble pågrepet av flyvåpenet, ifølge videobevis og vitnemål fra familiemedlemmer.
Julaften ble de funnet døde. De brente likene hadde skuddskader i hodet og bar preg av tortur.
De elleve soldatene er dømt til 34 år og 8 måneder i fengsel for forsvinningen, opplyser påtalemyndigheten. Fem andre personer, som samarbeidet med etterforskerne i saken, er dømt til to og et halvt års fengsel.
Under rettssaken ble det lagt fram videobevis der ett av barna blir skutt på kloss hold. Retten fikk også se video av at en av soldatene slo ett av barna med geværet sitt.
Saken har rystet Ecuador og ført til påstander fra rettighetsorganisasjoner om tiltakende maktmisbruk fra landets væpnede styrker under president Daniel Noboas kamp mot kriminelle gjenger.
– Dommene er et tydelig steg i retning av sannhet og rettferd. Ingen er hevet over loven, og alle offentlige tjenestemenn, på alle nivåer, som bryter mot normer og rettigheter, må møtes med konsekvenser, sier Nataly Morillo, som leder innenriksdepartementet.
Forsvarsminister Gian Carlo Loffredo ba i januar offentlig om unnskyldning for bortføringen.
Sandra Borch innrømmer alkoholproblem – legges inn på institusjon
Tidligere Sp-statsråd og -stortingsrepresentant Sandra Borch skriver i sosiale medier at hun har et alkoholproblem og legger seg selv inn på institusjon.
– Jeg velger å være åpen. Jeg har et alkoholproblem, som jeg må ha hjelp til. Jeg har derfor valgt å legge meg selv inn på institusjon, skriver hun.
– Heldigvis har jeg hatt mange rundt meg som har støttet meg, fortsetter hun.
37-åringen var landbruks- og matminister og forsknings- og høyere utdanningsminister i den rødgrønne regjeringen til Jonas Gahr Støre (Ap). Etter åtte år som stortingsrepresentant for Troms ble hun ikke gjenvalgt sist september.
– Etter avgangen i høst har ikke livet vært bra. Jeg har skuffet mine nærmeste aller mest. Det gjør vondt. Alkohol har blitt løsningen, dessverre, skriver Borch, som forteller at hun ikke kommer til å svare på henvendelser fra journalister og ber om forståelse for det.
Samtidig oppfordrer hun alle som kjenner seg igjen i situasjonen, til å oppsøke profesjonell hjelp.
Trump lanserer storstilt bygging av krigsskip
Den amerikanske marinen har fått klarsignal til å bygge to nye slagskip, opplyser president Donald Trump, som varsler bygging av flere store militærfartøy.
Ifølge Trump er det snakk om en ny klasse slagskip som skal bli «større, raskere og 100 ganger kraftigere» enn det største av USAs krigsskip.
– Det begynner med to skip, men skal utvikle seg til ti og til slutt til 20-25, sier Trump, som sier satsingen også inkluderer styrking av hangarskipsflåten.
– Vi bygger tre store hangarskip, legger han til.
Trump sier han selv skal møte viktige leverandører til uken, og at det kommet til å bli forhandlinger med selskapene som driver marineverft.
Timeplanen for byggingen er noe av det han ønsker å diskutere.
– Det går for treigt, mener presidenten.
USA godkjenner våpensalg til Danmark og Spania
Utenriksdepartementet i USA har gitt grønt lys for salg av våpen og militært utstyr til Danmark og Spania for rundt 1,2 milliarder dollar.
For Danmarks del er det snakk om missiler for opp mot 951 millioner dollar, eller snaut 10 milliarder norske kroner, opplyser USAs forsvarsdepartement mandag.
Samtidig opplyser Pentagon at utenriksdepartementet har godkjent salg av flymotorer for opptil 200 millioner dollar – drøyt 2 milliarder kroner – til Spania.
Equinor følger stoppordren for vindkraft i USA – frykter forsinkelser
Equinor opplyser at selskapet etterkommer stoppordren som omfatter flere vindkraftanlegg i USA. Selskapet understreker at de overholder alle sikkerhetskrav.
Mandag ble det kjent at innenriksdepartementet i USA har satt fem havvindprosjekter på pause. Begrunnelsen var knyttet til nasjonal sikkerhet.
– Empire og leverandører etterkommer ordren og suspenderer nå alle pågående aktiviteter knyttet til Empire Wind-prosjektet på den ytre kontinentalsokkelen på en trygg måte. Kun aktiviteter som er nødvendig for å håndtere nødssituasjoner og/eller forhindre påvirkninger på helse, sikkerhet og miljø vil bli utført, skriver energiselskapet i en pressemelding mandag kveld.
Samtidig understreker Equinor at de følger relevante nasjonale sikkerhetskrav.
– Disse ble identifisert som en del av den regulatoriske prosessen som pågikk over flere år. Empire planlegger å fortsette samarbeidet med Boem og andre føderale etater for å gjennomføre alle nødvendige tiltak for prosjektet, heter det.
Boem er den amerikanske havenergietaten Bureau of Ocean Energy Management.
Ifølge Equinor er prosjektet er mer enn 60 prosent fullført. For tiden har det pågått grøftegraving, kabellegging og kabeltrekking.
– Totalt har dusinvis av fartøy, om lag 1.000 mennesker og mer enn hundre selskaper i USA og globalt jobbet koordinert med å gjennomføre Empire Wind-prosjektet. Stoppordren kan forsinke disse aktivitetene, og uten en rask avklaring kan den ha betydelig innvirkning på prosjektet, understreker selskapet.
Minst tre drept i sammenstøt i Syria
Minst tre sivile ble drept da sammenstøt brøt ut mellom styrker tilknyttet Syrias forsvarsdepartement og den kurdisk-dominerte SDF-militsen mandag.
Sammenstøtene oppsto i den nordlige byen Aleppo, melder statlige medier og en overvåkingsgruppe.
Det statlige nyhetsbyrået Sana rapporterte at to sivile ble drept og minst 15 andre skadet. SDF rapporterte at én kvinne ble drept og 17 sivile skadet.
Sammenstøtene utløste en bølge av sivil fordrivelse på grunn av økende sikkerhetsproblemer. Innbyggere fortalte til nyhetsbyrået DPA at tunge våpen ble brukt i kampene, mens videoopptak viste regjeringsstridsvogner som rykket inn i området.
SDF og regjeringen inngikk i mars en avtale om å integrere de kurdiske militære og sivile institusjonene i de sentrale myndighetene, men partene har ikke klart å bli enige om gjennomføringen av avtalen.
Matsentralen får ett tonn laks fra oppdrettere
Fem nordnorske lakseoppdrettere går sammen om å gi 1000 kilo laks til Matsentralen Norge. Det skriver oppdretterne og Matsentralen i en pressemelding.
Ifølge Matsentralen tilsvarer leveransen over 7000 laksemåltider som skal deles ut via matsentraler over hele landet, skriver NRK.
Laksen fraktes fra Bodø og skal være framme ved hovedlageret i Oslo før julaften.
– Det er helt naturlig for oss å stille opp når behovet er så stort, sier initiativtaker Ivar Andreas Forn, daglig leder i Edelfarm i Saltdal.
Matsentralen har tidligere varslet om pressede lagre flere steder i landet, både fordi det er mindre overskuddsmat og fordi flere trenger hjelp.
– Proteiner og kjøtt er ofte mangelvare, og derfor er denne leveransen ekstra verdifull, sier kommunikasjonssjef Silje-Maria Markussen i Matsentralen Norge.
Oppdretterne som bidrar er Edelfarm, Gifas, Salten Stamfisk, Selsøyvik Havbruk og Wenberg Fiskeoppdrett.
Equinor om vindprosjekt som pauses i USA: – Vil etterspørre mer informasjon fra myndighetene
Equinor bekrefter at deres havvindprosjekt Empire Wind er blant dem som nå settes på pause av myndighetene i USA.
– Vi er kjent med stoppordren som kom fra det amerikanske innenriksdepartementet knyttet til fem vindkraftprosjekter under bygging til havs i USA, sier pressetalsperson Magnus Frantzen Eidsvold til NTB.
– Vi ser nå nærmere på detaljene og vil etterspørre mer informasjon fra de føderale myndighetene, legger han til.
Han bekrefter at Empire Wind er et av prosjektene som settes på pause.
Tidligere mandag meldte Fox News og nyhetsbyrået Reuters at innenriksdepartementet i USA hadde satt fem havvindprosjekter på pause. Begrunnelsen var knyttet til nasjonal sikkerhet.
Empire Wind-prosjektet utenfor kysten av New York fikk lisens i 2017, og byggingen startet etter godkjenning fra amerikanske myndigheter i 2024. Prosjektet er nå over 30 prosent ferdigstilt.
I påsken i år fikk prosjektet stoppordre, men etter intens lobbyvirksomhet klarte Equinor å få president Donald Trump og hans folk til å snu.
Equinors havvindprosjekt utenfor New York er igjen satt på pause
Equinor havvindprosjekt Empire Wind er blant dem som nå settes på pause av myndighetene i USA. De håper på en rask avklaring.
– Vi er kjent med stoppordren som kom fra det amerikanske innenriksdepartementet knyttet til fem vindkraftprosjekter under bygging til havs i USA, sa pressetalsperson Magnus Frantzen Eidsvold til NTB mandag ettermiddag.
På kvelden opplyste selskapet i en pressemelding at de følger stoppordren.
– Empire og leverandører etterkommer ordren og suspenderer nå alle pågående aktiviteter knyttet til Empire Wind-prosjektet på den ytre kontinentalsokkelen på en trygg måte. Kun aktiviteter som er nødvendig for å håndtere nødssituasjoner og/eller forhindre påvirkninger på helse, sikkerhet og miljø, vil bli utført, heter det.
– Følger sikkerhetskrav
Samtidig understreker Equinor at de følger relevante nasjonale sikkerhetskrav.
– Disse ble identifisert som en del av den regulatoriske prosessen som pågikk over flere år. Empire planlegger å fortsette samarbeidet med Boem og andre føderale etater for å gjennomføre alle nødvendige tiltak for prosjektet, heter det.
Boem er den amerikanske havenergietaten Bureau of Ocean Energy Management.
Ifølge Equinor er prosjektet er mer enn 60 prosent fullført. For tiden har det pågått grøftegraving, kabellegging og kabeltrekking.
– Totalt har dusinvis av fartøy, om lag 1.000 mennesker og mer enn hundre selskaper i USA og globalt jobbet koordinert med å gjennomføre Empire Wind-prosjektet. Stoppordren kan forsinke disse aktivitetene, og uten en rask avklaring kan den ha betydelig innvirkning på prosjektet, understreker selskapet.
– Nasjonal sikkerhet
Tidligere mandag meldte Fox News og nyhetsbyrået Reuters at innenriksdepartementet i USA hadde satt fem havvindprosjekter på pause. Begrunnelsen var knyttet til nasjonal sikkerhet.
Ifølge Fox News er samtlige store havvindprosjekter i USA nå satt på pause. Empire Wind og fire andre prosjekter nevnes spesifikt i en uttalelse fra innenriksdepartementet.
Blant disse er også to havvindprosjekter som den danske vindgiganten Ørsted bygger ut.
– Beskytte det amerikanske folk
Beslutningen om pausen trer i kraft umiddelbart, ifølge USAs innenriksminister Doug Burgum.
Han sier videre at dette vil gi innenriksdepartementet, forsvarsdepartementet og andre relevante myndigheter tid til å jobbe med utbyggerne og partnere i delstatene for å vurdere hvordan sikkerhetsrisikoene knyttet til prosjektene kan reduseres.
– Den viktigste oppgaven til USAs regjeringen er å beskytte det amerikanske folket, sier Burgum i uttalelsen.
Startet opp igjen
Empire Wind-prosjektet utenfor kysten av New York fikk lisens i 2017, og byggingen startet etter godkjenning fra amerikanske myndigheter i 2024.
I påsken i år fikk prosjektet stoppordre, men etter intens lobbyvirksomhet klarte Equinor å få president Donald Trump og hans folk til å snu.
Trump har både før og etter at han igjen ble valgt til president, gjort det klart at han er motstander av fornybar energi – som vindkraft. Han mener vindkraft dreper både fugler og hvaler og vil heller trappe opp satsingen på olje og kull.