09. mai 2025, 16:11 - Redaksjonen

Kongsberg styrker samarbeidet med britisk forsvarsgigant

Kongsberg Defence & Aerospace og britiske BAE Systems har inngått en samarbeidsavtale med mål om å styrke det industrielle samarbeidet, fremgår det av en pressemelding.

– Den styrker vår evne til å tilby avansert maritim kapasitet til det norske og britiske forsvaret, sier Eirik Lie, administrerende direktør i Kongsberg Defence & Aerospace i pressemeldingen.

Den britiske forsvarsgiganten BAE Systems er blant selskapene som ønsker å bygge neste generasjon fregatter for Norge. Norge skal kjøpe fem eller seks fregatter, og det står mellom skip fra fire ulike land – Frankrike, Tyskland og USA, i tillegg til Storbritannia. En avgjørelse ventes senere i år.

Konsernsjef Charles Woodburn i BAE Systems viser i meldingen til at de har samarbeidet med Kongsberg i over 80 år.

– Denne avtalen samler flere områder der selskapene våre allerede samarbeider, og styrker vår evne til å levere avanserte forsvarsløsninger til dagens og fremtidens norske og britiske forsvar, uttaler han.

I henhold til avtalen skal selskapene utforske langsiktig samarbeid innen eksisterende og fremtidige felles programmer på tvers av alle militære domener. Dette kan omfatte fartøysystemet Vanguard, et strategisk partnerskap for langvarig støtte til de nye fregattene, presisjonsmissiler, maritim overvåking og målutpeking, samt leveranser av skipsbaserte systemer til fregattene i begge land.