Håpet for rentekutt i USA faller etter nok en dårlig dag på Wall Street
Børsene i USA endte nok en gang med stor nedgang. Kraftig økning i oljepriser preget aksjemarkedene mens håpet for et amerikansk rentekutt svinner hen.
Da børsen stengte fredag, hadde Dow Jones-indeksen falt 1 prosent, S&P-indeksen falt med 1,5 prosent og Nasdaq-indeksen falt med 2 prosent.
Også de toneangivende europeiske børsene var ned på handelsukens siste dag.
Flere medier meldte fredag at USA sender ytterligere styrker til Midtøsten.
Samtidig fortsetter oljeprisene å holde seg på et høyt nivå. Klokken 21 norsk tid kostet et fat brentolje drøyt 111 dollar per fat, som er en økning på over 3 prosent.
Bekymringene i det amerikanske markedet har blitt så store at flere tradere har mistet troen på at den amerikanske sentralbanken kommer til å kutte renten i år, ifølge nyhetsbyrået AP. Noen tror til og med at det kan bli renteheving i 2026 – et nesten utenkelig scenario før krigen begynte.
Dette året har generelt vært svært dårlig for amerikanske børser. Hittil i år er Dow Jones-indeksen ned 5,2 prosent, S&P-indeksen ned 5 prosent og Nasdaq-indeksen ned 6,9 prosent.
S&P-indeksen har vært ned i fire uker i strekk.
Hedegart dropper sprinten i Lake Placid – erstattes av Ree
Einar Hedegart sliter med forkjølelse og står over lørdagens sprint i verdenscupfinalen i Lake Placid. Han erstattes av Andreas Fjorden Ree.
Hedegart ble syk etter seieren på femmila i Holmenkollen sist helg, men planen er fortsatt å gå søndagens 20 kilometer fellesstart i Lake Placid.
Ree ble fredag nummer to på 10 kilometer klassisk, slått bare av Johannes Høsflot Klæbo.
Det er fra før klart at Klæbo dropper sprinten i Lake Placid etter hjernerystelsen han pådro seg i bysprinten i Drammen for en drøy uke siden. Han har allerede vunnet verdenscupen totalt og sprintcupen, mens han kjemper en jevn kamp med Harald Østberg Amundsen om seieren i distansecupen.
Klæbo overtok ledelsen i den cupen fra Amundsen fredag og leder med 12 poeng foran søndagens renn, der det i tillegg til vanlige poeng også deles ut spurtpoeng underveis.
Ti døde i brann på sørkoreansk bilfabrikk
Ti mennesker er døde i en brann på en fabrikk som lager bildeler i Sør-Korea.
I tillegg er 59 mennesker skadet i brannen. Fire er fortsatt savnet. Det melder nyhetsbyrået Yonhap natt til lørdag.
Brannen startet ved 13-tiden fredag. Da befant 170 ansatte seg der.
Det er uklart hvordan brannen startet. En av de døde er funnet i andre etasje i en bygning, og de øvrige døde i tredje etasje.
Brannmannskapene måtte vente med å gå inn i bygningen på grunn av fare for at den kunne rase sammen. I den samme bygningen var det også oppbevart 200 kilo natrium, som kan eksplodere hvis det håndteres på feil måte.
Fabrikkanlegget ligger i byen Daejeon, omtrent midt i landet.
Norge og flere andre land vil bidra til å sikre trygg passasje gjennom Hormuzstredet
Norge fordømmer de iranske angrepene på ubevæpnede kommersielle skip i Persiabukta, melder Utenriksdepartementet i en uttalelse med andre europeiske land.
Uttalelsen er signert av Norge, Storbritannia, Frankrike, Tyskland, Italia, Nederland, Japan, Canada, Sør-Korea, New Zealand, Danmark, Latvia, Slovenia, Estland, Sverige, Finland, Tsjekkia, Romania, Bahrain og Litauen.
– Vi uttrykker vår beredskap til å bidra til passende tiltak for å sikre trygg passasje gjennom stredet, heter det.
Det var torsdag at seks av landene, deriblant Storbritannia, Frankrike og Tyskland, meddelte at de ville bistå for å åpne Hormuzstredet. Fredag sluttet flere land seg til initiativet, deriblant Sverige, Danmark og Norge.
– Vi oppfordrer Iran til umiddelbart å stanse truslene, mineleggingen, drone- og missilangrepene og andre forsøk på å blokkere stredet for kommersiell skipsfart, heter det i uttalelsen.
USAs president Donald Trump har bedt om hjelp til å eskortere tankskip som frakter en femdel av verden olje, gjennom Hormuzstredet.
Responsen har imidlertid vært lunken, og Trump har langet ut mot land som ikke vil delta.
Også FNs internasjonale sjøfartsorganisasjon IMO ba torsdag om tryggingstiltak i Persiabukta slik at strandede skip og sjøfolk kan evakueres, etter at de har holdt møte de siste to dagene.
Alle ladestasjonene til Circle K var ute av drift i hele landet
Rett før klokka 16 fredag gikk alle elbil-laderne til Circle K ut av drift i hele landet. Like før klokka 18 var feilen rettet.
Det bekrefter leder for kommunikasjon og bærekraft, Kjetil Foyn, i Circle K overfor NTB.
Adresseavisen meldte først om feilen.
– Vi jobber med saken for å finne feilen og få disse opp så fort som mulig. Vi beklager ulempen dette gir våre kunder, opplyste Foyn.
Det er lademuligheter på de aller fleste Circle K-stasjonene.
USA sender flere styrker til Midtøsten
USA sender tre marinefartøyer og flere tusen nye marinesoldater til Midtøsten, der USA er i krig med Iran.
En tjenestemann sier til Reuters at det er snakk om det amfibiske angrepsskipet USS Boxer og to andre angrepsskip, med sine mannskap, samt 2500 nye marinesoldater.
Kilden opplyser at skipene har lagt i vei fra sin hjembase i San Diego på USAs vestkyst tre uker før planen. Det vil ta noen uker før de er på plass i Midtøsten.
Reuters meldte tidligere at Trump-administrasjonen vurderte å sende tusener av soldater som forsterkninger til operasjonen i Midtøsten.
Trump sa torsdag at han ikke vurderer å sende soldater noe sted, men om han gjør det, vil han ikke fortelle journalistene.
Fredag meldte Axios at Trump-administrasjonen vurderer en plan for å okkupere eller blokkere Irans viktige oljeøy Kharg for å presse Iran til å åpne Hormuzstredet. Det ville kreve bakkestyrker og amfibiske adgangsfartøyer.
Nato: Alt personell er ute av Irak
Nato sier hele Irak-oppdraget er «trygt» flyttet til Europa.
Det melder både nyhetsbyrået Reuters og nyhetsbyrået AFP.
– Jeg vil gjerne takke Irak og alle de allierte som hjalp til med den trygge forflytningen av Nato-personell fra Irak, sa den amerikanske generalen Alexus G. Grynkewich, i en uttalelse.
Oppdraget er ikke involvert i kamphandlinger, opplyser Nato.
– Nato-oppdraget i Irak vil fortsette fra den allierte felleskommandoen i Napoli, het det i uttalelsen.
Spania bevilger milliarder til å dempe effektene av krigen
Spanias statsminister Pedro Sánchez har kunngjort en pakke på 5 milliarder euro til tiltak for å dempe effektene av Iran-krigen.
Pakken inneholder 80 forskjellige tiltak, blant annet drastiske kutt i drivstoffavgiftene og redusert moms på bensin og diesel.
Det siste kan kutte prisen ved pumpa med opptil 3 kroner literen, opplyste Sánchez på en pressekonferanse fredag.
Pakken omfatter også blant annet et tak på profitt i næringslivet, automatisk forlengelse av leieavtaler og frys på husleie.
Snø skaper problemer på Tenerife
Veier er stengt, og beredskapsplaner er iverksatt etter at uventede mengder snø på Tenerife. Attpåtil kan flytrafikken bli rammet av streik.
Betydelige mengder snø har allerede falt over høytliggende områder på midten av øya og rundt vulkanen Teide, melder BBC.
Stormen som har fått navnet Therese, har beveget seg til kanariøyene fra Portugal.
Store mengder regn utgjør en fare for flom på øyene, og det er sendt ut oransje farevarsler på Tenerife til og med lørdag.
Store mengder vind og nedbør
Det er meldt vindkast på opp til 27 meter i sekundet på nordlige deler av øya, og det er også ventet at så mye som 100 millimeter nedbør kan falle i løpet av en 12-timersperiode.
Tenerifes øyråd iverksatte en beredskapsplan onsdag og advarte lokalbefolkningen og besøkende om å være forsiktige og unngå unødvendige reiser.
Tenerife forbindes ofte med sol og ferie, men snø på de høyeste toppene er ikke uvanlig, ifølge BBC.
Øyas vulkan ligger over 3700 meter over havet og er det høyeste punktet i Spania.
Kan bli streik
Det er ikke bare vær som kan lage problemer for flytrafikken på Kanariøyene.
Det er varslet streik for bakkemannskap som betjener blant annet flyselskapet Norwegian på Kanariøyenes flyplasser i påsken. Lufthavnene på Gran Canaria, Tenerife, Fuerteventura og Lanzarote kan bli påvirket, skriver Canariajournalen.
Bakkemannskap som jobber for Groundforce og Menzies, skal kalles ut i streik. Selskapene har blant annet tjenester for Norwegian, British Airways, EasyJet, Wizz Air, Ryanair og Air Europa.
Det er varslet streik i perioden fra og med 27. mars til og med 6. april, og den kan bli forlenget.
Norwegian er informert
Streiken, som kommer til å gå utover lasting og lossing av bagasje, kan føre til forsinkelser, køer og kanselleringer.
Fagforeningene krever høyere lønn for bakkemannskapet.
Pressesjef Catharina Solli i Norwegian opplyser i en skriftlig kommentar til NTB at selskapet ikke er en aktiv part i en eventuell streik i Spania.
– Vi er derimot informert om at forhandlingene pågår og er optimistiske på at partene vil komme til enighet før de travle påskehelgene, sier hun.
Trump kaller Nato-allierte feiginger
President Donald Trump skjeller igjen ut USAs Nato-allierte og kaller dem feiginger for ikke å ville være med på krigen mot Iran.
– Uten USA er Nato en papirtiger, skriver Trump på sitt sosiale medium Truth Social.
Papirtiger er et begrep som brukes om noen som utgir seg for å være mektig og farlig, men som egentlig er svak og harmløs.
– De vil ikke slutte seg til kampen for å stoppe et atomvæpnet Iran. Men nå som kampen er vunnet, med liten fare for dem, klager de over de høye oljeprisene de er tvunget til å betale, skriver han.
– Men de vil ikke hjelpe til å åpne Hormuzstredet, en enkel militær manøver som er den eneste grunnen til de høye oljeprisene. Så lett for dem, med så lav risiko. Feiginger, og det skal vi huske, avslutter han med store bokstaver.